Sport Ndërkombëtar

Taulant Xhaka tregon pse ai dhe Graniti mbajnë fanellën me numrin 34

Futbollisti i Baselit, Taulant Xhaka në një intervistë për Blick, ka folur për karrierën e tij dhe të vëllait të tij, Granit Xhakës.

Ylli i Baselit ka folur për përvojën e tij në fëmijëri.

“Kemi bërë shumë gjëra kur ishim fëmijë. Gjërat vazhduan të thyheshin në banesën tonë. Secili lidhëm dhjetë çorape në një top dhe luajtëm futboll në korridor. Një herë e Graniti e goditi llambën, më ra mbi kokë, mbi syrin tim të djathtë. Fillova të gjakosja dhe të qaja. Prindërit fillimisht ishin të tronditur. Kur e kuptuan se ishte për shkak të futbollit dhe unë fillova të ndjehem më mirë, ata qeshën me ne. 20 minuta më vonë ne po luanim sërish futboll”, tha ai.

Ai po ashtu ka treguar se arsyeja pse dy futbollistët veshin fanellën me numër 34 është sepse ata merrnin gjithmonë autobusin me këtë numër për në stërvitje.

Gjithçka ndryshoi për dy vëllezërit në vitin 2011.

Graniti u transferua në Gladbach, Taulant në GC.

Babai i vëllezërve, Ragipi mori leje pa pagesë dhe shkoi me ta në Gjermani, fillimisht fjeti në një dhomë dyshe në hotel me granit dhe më vonë jetoi me të.

“Ne u ndamë për herë të parë, ishte e vështirë. Ai kaloi një periudhë të vështirë. Babai im e mbështeti dhe unë flisja me të çdo ditë në telefon. Pas një viti tha se do të donte të kthehej, e kishte imagjinuar ndryshe. Por Lucien Favre më pas e inkurajoi atë. Fatmirësisht ai pati durimin dhe më pas u bë kapiten”, tha Taulanti.

Tani Taulanti luan në Basel, derisa Graniti është pjesë e Arsenalit në Premier League./Shqip.com