Sport Ndërkombëtar

“Swiatek zbret nga qielli”

Iga Swiatek

Numri 1 i botës do e shikojë pjesën e mbetur të Wimbeldonit – si tifoze.

Iga Swiatek është eleminuar – nga Alize Cornet me rezultat 2-0 në sete (6-4 6-2).

Kjo humbje e Swiatek ishte e para pas 38 ndeshjeve.

Paraprakisht ajo numëronte 37 fitore në po aq ndeshje.

Swiatek është bërë lojtarja dominuese në WTA Tour këtë vit, pasi ka fituar turneun e saj të gjashtë radhazi në French Open së fundmi.

Seria i mundësoi asaj të merrte drejtimin nga Ashleigh Barty në pension si numri një në botë, me suksesin e saj të fundit duke i dhënë asaj një epërsi të konsiderueshme në krye të renditjes.

Pavarësisht se fitoi titullin e vajzave në All England Club në 2018, Swiatek pranon se nuk ndihet aq rehat në bar sa balta dhe sipërfaqet e forta.

“E di që nuk kam luajtur tenis të mirë. Isha shumë i hutuar në lidhje me taktikat e mia,” tha Swiatek [as ndeshjes.

Por, përkundër kësaj humbje, ajo mbetet në kulm të karrierës.

21 vjeçarja po konsiderohet si e ardhmja e këtij sporti, ani pse është vetëm në fillim të karrierës.