Sport Ndërkombëtar

Swiatek mposht Sabalenkan për të arritur finalen e US Open

Foto nga Sky Sports

Numri një i botës, Iga Swiatek, pasi ishte duke humbur në setin e parë u rikthye për ta mposhtur Aryna Sabalenka, 3-6 6-1 6-4 dhe arriti në finalen e parë të US Open kundër Ons Jabeur të shtunën.

Pas një fillimi të ngadaltë, polakja u rikthye në setin e dytë dhe kapërceu një pushim të hershëm vendimtar duke fituar katër ndeshjet e fundit për të larguar bjellorusin e fuqishëm.

“Kundër Arynës duhet të kesh energji për ta shtyrë atë prapa dhe të jesh në gjendje të luash ato topa të shpejtë”, tha Swiatek në një intervistë në fushë.

Një pushim në banjë që ndryshon lojën pas setit të parë gjithashtu ndihmoi.

Me fitoren, Swiatek u bë gruaja e parë polake që arriti në finalen e US Open, dhe atje ajo do të përballet me Jabeur, e cila u bë gruaja e parë afrikano-veriore e epokës së Open që bën të njëjtën gjë më herët gjatë ditës./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022