Sport Ndërkombëtar

Swiatek fiton US Open – për të rrëmbyer trofeun e dytë të madh këtë vit

Numri një i botës në Tenis, Iga Swiatek vazhdoi dominimin për këtë stinor.

Fitorja përball Ons Jabeur në US Open e sheh atë të ngrit trofeun e dytë të rëndësishëm për këtë vit.

21-vjeçarja fitoi me rezultat 6-2, 76, 7-5 për të siguruar fitoren në fushën e Nwe Yorkut.

Pas një fillimi të dobët, Jebeur u këndell, por nuk ishte e mjaftueshme që të shmangte humbjen.

Dy fitoret e mëparshme të Swiatek-ut erdhën ë French Open.

Jabeur humbi gjithashtu në finalen e Wimbledon në korrik dhe pritja e saj për një nga katër titujt më prestigjioz të sportit vazhdon.

Swiatek mbetet numri një i botës dhe do ta kishte bërë edhe nëse do të kishte humbur, me Jabeur që ngjitet në një renditje të dytë të përbashkët në karrierë pasi arriti në finale./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022