Lajme

Sulmet ruse në lindje të Ukrainës vrasin 5 persona, plagosen dhjetëra të tjerë

Pasojat e një sulmi rus me raketë në Ukrainë
Pasojat e një sulmi rus me raketë në Ukrainë

Të paktën pesë persona mbetën të vdekur dhe mbi 47 u plagosën pas një sulmi rus në Dnipro të Ukrainës. Një nga goditjet dëmtoi një qendër të madhe tregtare së bashku me objektet e tjera aty pranë.

Raketat dhe dronët goditën një qendër tregtare në Dnipro të mërkurën, duke shpërthyer dritaret dhe duke dëmtuar objektet përreth.

Kryebashkiaku i qytetit Borys Filatov tha se sulmi gjithashtu theu xhamat në dy shkolla dhe tre kopshte dhe se mbetjet goditën gjithashtu një spital për fëmijë.

Një video e postuar në mediat sociale nga presidenti ukrainas Volodymr Zelenskyy tregoi një raketë që kalonte mbi qytetin e katërt më të madh të Ukrainës.

Dnipro ka shërbyer si një qendër kryesore logjistike gjatë luftës. Forcat ruse kanë kryer një numër sulmesh vdekjeprurëse kundër qytetit dhe rajonit përreth që nga pushtimi i Ukrainës në vitin 2022.

/Shqip.com