Sport Ndërkombëtar

Suarez debuton për herë të dytë me Nacionalen

Luis Suarez bëri debutimin e tij të dytë për klubin e tij të fëmijërisë, Nacionale të martën, por nuk mundi t’i shpëtoj ata nga humbja 1-0 në shtëpi ndaj Atletico Goianiense.

Suarez, 35 vjeç, hyri si zëvendësues në minutën e 74-të në vend të Franco Fagundez, 17 vjet pasi ai doli për herë të parë me fanellën e bardhë të Nacional.

Ai u duartrokit nga 30 mijë tifozët e adhuruar brenda stadiumit Gran Parque Central në Montevideo.

Ai kishte një goditje dënimi të bllokuar nga muri në paraqitjen e tij të shkurtër, ndërsa Nacional grumbulloi presionin në një përpjekje për të detyruar një barazim në ndeshjen e parë të çerekfinales së Copa Sudamericana kundër brazilianëve.

Goianiense ishte në epërsi që në minutën e 23-të me një goditje me kokë të Luiz Fernando-s dhe rezistoi pavarësisht dominimit total të Nacional për të rrëmbyer fitoren.

Veterani Suarez nënshkroi një kontratë afatshkurtër me Nacional javën e kaluar, me synimin për të luajtur futboll të rregullt përpara Kupës së Botës në Katar, e cila fillon më 21 nëntor.

Atij i janë garantuar të paktën 16 starte për skuadrën uruguaiane në 100 ditët para shfaqjes botërore.

Suarez është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të kombëtares së Uruguait dhe ka shijuar një karrierë të gjatë në Evropë që kur u largua nga atdheu i tij si 19-vjeçar.

Periudha e tij më e suksesshme ishte një periudhë gjashtëvjeçare me Barcelonën ku ai fitoi La Ligën katër herë dhe Ligën e Kampionëve.

Luis Suarez

Në vitin 2021, ai gjithashtu fitoi La Ligën me Atletico Madridin, të cilin e la në maj. Para kësaj ai ka luajtur për Liverpool në Angli dhe gjigand holandez Ajax.

Suarez ishte pjesë e një brezi të artë lojtarësh uruguaianë që arritën në gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2010 në Afrikën e Jugut dhe më pas fituan Kupën e Amerikës vitin e ardhshëm./Shqip.com