Lajme

Stano: Nuk ka propozime të reja për zgjidhjen e krizës në veri të Kosovës

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian Peter Stano tha sot se nuk ka propozim të ri për zgjidhjen e krizës në veri të Kosovës.

Stano ka thënë se informacioni për propozimin e ri të publikuar në media të caktuara është një tjetër dezinformim, nga i cili ka pasur shumë ditëve të fundit, siç ka thënë ai.

“Ka një propozim në tryezë që Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, foli në një konferencë shtypi të hënën dhe diskutimet për të janë duke vazhduar. Pra, nuk ka asgjë të re dhe ajo që tha të hënën është ende e rëndësishme. ”, tha Stano, raporton Euronews.

Media të caktuara, duke u thirrur në burime diplomatike, njoftuan sot se i dërguari special i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës i ka dorëzuar kryenegociatorit të Prishtinës, Besnik Bisljimi, propozimin e ri për zgjidhjen e krizës në veri.

Borelj tha të hënën pas takimit të ministrave të punëve të jashtme të BE-së në Bruksel se ai paraqiti një propozim për zgjidhjen e krizës aktuale, e cila është “në thelb e tij” dhe e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Ai tha gjithashtu se propozimi mori mbështetjen e Berlinit dhe Parisit.

Ai ka thënë se serbët e Kosovës duhet të kthehen në institucione dhe se Prishtina duhet të tregojë fleksibilitet sa i përket targave dhe të punojë në marrëveshjen për formimin e Unionit të Komunave Serbe pa vonesë.

Ai theksoi se 21 Nëntori nuk duhet të përmbushet pa marrëveshje “përndryshe do të jemi në prag të një situate shumë të rrezikshme”.

/Shqip.com