Sport Ndërkombëtar

Sporti nderon Mbretëreshën Elizabeth II, pas vdekjes së saj

Sporte të fushave të ndryshme kanë nderuar Mbretëreshën e Anglisë, Elizabeth, e cila ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare.

Mesazhe të shumta erdhën nga organet drejtuese sportive dhe personalitetet pas vdekjes së saj, shkruan BBC.

Një minutë heshtje u mbajt në ndeshjet evropiane të Manchester United, Arsenal, West Ham dhe Hearts.

Në garat me kuaj, sporti i cili ishte i lidhur ngushtë me Madhërinë e Saj, ajo u përshkrua si “mbështetësja më e madhe”.

Gare me kuaj

Ascot, hipodrom i lidhur më thellë me Mbretëreshën, i bëri homazhe një prej tifozes kryesorë të sportit.

Vendi i Berkshire është i famshëm për takimin dhe procesionin e tij mbretëror nga Kështjella Windsor aty pranë, me Mbretëreshën që ka shijuar shumë fitore të profilit të lartë në pistë – jo më pak kur Estimate fitoi Kupën e Artë në 2013.

Sir Francis Brooke, përfaqësuesi i Madhërisë së Saj në pistë, tha:

“Kombi mban zi për humbjen e një monarku shumë të dashur dhe të respektuar. Bota e garave ka humbur një nga mbështetësit e saj më të mëdhenj. Ne në Ascot jemi të privilegjuar që kemi kaq shumë kujtime për Madhërinë e Saj, Mbretëreshën, në këtë, hipodromin e saj, duke përfshirë disa fitore të mrekullueshme në ngjyrat mbretërore.”

Nicky Henderson, i cili stërviti kuajt e garës për Mbretëreshën dhe Nënën Mbretëreshë, shtoi:

“Gara ka humbur mikun e tij më të mirë dhe mbrojtësin më të madh, vendi ka humbur mbretëreshën e tij – por ajo ishte më shumë se një mbretëreshë. Vendi ka humbur dikë që ishte më i madhi i tij. ajo ishte absolutisht më e madhja.

Futbolli

Të gjitha klubet e Premier League postuan mesazhe individuale duke respektuar Mbretëreshën dhe Premier League tha se ishte “thellësisht e pikëlluar” nga vdekja e saj.

“Mendimet dhe ngushëllimet tona janë me Familjen Mbretërore dhe të gjithë në mbarë botën që mbajnë zi për humbjen e Madhërisë së Saj”, tha liga.

Kryetari i Ligës Angleze të Futbollit Rick Parry shtoi:

“Në emër të ligës dhe klubeve të saj, ne i bashkohemi pjesës tjetër të kombit dhe njerëzve në mbarë botën në zi për vdekjen e Mbretëreshës sonë, Elizabeth II”.

Tifozët e West Ham United kënduan “God Save The Queen” në fund të një minutë heshtje në stadiumin e Londrës përpara fitores së tyre në Europa Conference League kundër skuadrës rumune FCSB.

Kapitenët e meshkujve dhe femrave të Anglisë, Harry Kane dhe Leah Williamson e përshkruan mbretëreshën si një “frymëzim të mahnitshëm” dhe “një dritë kaq të ndritshme, sa ajo na dha shpresë kur dukej se nuk kishte”.

Ish-kapiteni i Anglisë, David Beckham , tha se Mbretëresha “i shërbeu vendit të saj me dinjitet dhe hir”.

Sulmuesi i Manchester United dhe Portugalisë, Cristiano Ronaldo , vajtoi “humbjen e pazëvendësueshme me vendin që kam mësuar ta quaj shtëpi”.

Legjenda e Brazilit Pele tha: “Unë kam qenë një admirues i madh i mbretëreshës Elizabeth II që nga hera e parë që e pashë personalisht, në vitin 1968, kur ajo erdhi në Brazil për të dëshmuar dashurinë tonë për futbollin dhe përjetoi magjinë e një Maracana të mbushur plot. veprat kanë shënuar breza”.

Motorsport

Shtatë herë kampioni i botës në Formula 1, Lewis Hamilton , tha se Mbretëresha ishte një lider “frymëzues dhe ikonik”.

“Që nga lajmi i hidhur dje, unë kam reflektuar mbi jetën e saj të pabesueshme. Ajo ishte një simbol i shpresës për shumë njerëz dhe i shërbeu vendit të saj me dinjitet, përkushtim dhe mirësi,” tha ai.

“Ajo ishte me të vërtetë si askush tjetër dhe jam mirënjohës që kam jetuar gjatë kohës së saj. Trashëgimia e saj do të jetë e gjatë dhe vdekja e saj do të ndihet thellë.”

Presidenti i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem tha: “Mbretëresha ishte padyshim një nga krerët më të respektuar të shtetit që ka jetuar ndonjëherë, dhe unë i dërgoj ngushëllimet e mia dhe të gjithë komunitetit të FIA-s, familjes mbretërore dhe të gjithë qytetarëve të vendit. Mbretëria e Bashkuar dhe Komonuelthi.

Kriket

Bordi i Kriketit i Anglisë dhe Uellsit tha se ishte “thellësisht i pikëlluar për vdekjen e Madhërisë së Saj Mbretëreshës Elizabeth II”.

Kryetari i BQE-së, Richard Thompson tha: “Jam i sigurt që flas për të gjithë në lojë kur them se sa i trishtuar jam kur dëgjoj për vdekjen e Mbretëreshës. Madhëria e saj ka qenë një mbështetëse e madhe e lojës dhe ka qenë gjithmonë kaq e zëshme për kënaqësinë e saj dhe të bashkëshortit të saj të ndjerë rreth sportit.

Boks

Boksierët britanikë të peshave të rënda Tyson Fury dhe Anthony Joshua lëshuan deklarata të shkurtra në llogaritë e tyre përkatëse në mediat sociale.

Fury ka postuar një foto me fjalët “Mendime & lutje me Mbretëreshën time sonte, Zoti qoftë me ty”, ndërsa Joshua shkruan thjesht: “Pusho në paqe”.

Mbretëresha vdiq në moshën 90-vjeçare, pasi ishte në fron për 70 vjet./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022