Sport Ndërkombëtar

Southgate: Unë jam trajneri i duhur për të udhëhequr Anglinë

Gareth Southgate

Gareth Southgate ka këmbëngulur se ai është ende personi i duhur për të udhëhequr Anglinë në Kupën e Botës, pavarësisht fushatës së dobët të skuadrës në Ligën e Kombeve.

Anglia pësoi një humbje 1-0 nga Italia në Ligën e Kombeve më 23 shtator dhe ra në Ligën B me vetëm një ndeshje për të kaluar në fazën e grupeve.

Harry Maguire dhe Gareth Southgate

Southgate është kritikuar shumë për qasjen e tij konservatore gjatë gjithë sezonit 2022-2023, por ai mbetet i bindur se Tre Luanët do të arrijnë nivelin e tyre më të mirë në Kupën e Botës në nëntor.

“Unë mendoj se jam personi i duhur për të marrë ekipin në turne. Mendoj se është më e qëndrueshme në këtë mënyrë, pa dyshim. Unë nuk mendoj se performanca (kundër Italisë) ishte e largët dhe e di që do të jetë tallje vetëm sepse jemi në shpinë të një serie humbjesh”, tha Southgate.

Tre Luanët janë pa fitore në pesë ndeshjet e fundit dhe nuk kanë shënuar nga loja e hapur për më shumë se 450 minuta.

Fitorja e tyre e fundit erdhi kundër Bregut të Fildishtë në një miqësore ndërkombëtare më 29 mars./Shqip.com