Skocia i fiton dy medalje të arta – në boks

Commonwealth Games

Skocia fitoi medaljen e dyfishtë të artë në boks -pasi Samuel Hickey dhe Sean Lazzerini fituan ndeshjet e tyre përkatëse në peshën e mesme dhe në peshën e lehtë.

Hickey mundi 19-vjeçarin australian Callum Peters, ndërsa Lazzerini mposhti Taylor Bevan të Uellsit, shkruan BBC.

Rosie Eccles fitoi medaljen e artë për Uellsin pasi mundi Kaye Scott të Australisë në kategorinë e lehtë-mesme.

Ajo bëhet vetëm femra e dytë uellsiane që fiton medaljen e artë të boksit të Commonwealth pas Lauren Price në vitin 2018.

Më herët, Kiaran MacDonald i Anglisë humbi medaljen e artë në finalen e peshave me fluturues ndaj Amit Panghal nga India, teksa përmirësoi medaljen e tij të argjendtë nga viti 2018.

Luftëtarja e peshave minimale Demie-Jade Resztan e Anglisë humbi gjithashtu medaljen e artë me vendim unanim ndaj Nitu Ghanghas të Indisë.