Lajme

Shqiptarët e Amerikës i shkruajnë Blinkenit: SHBA të mos i bëj presion Kosovës

Flamuri amerikan dhe ai i Kosovës.

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i është drejtuar me një letër Sekretarit Amerikan të Shtetit, Anthony Blinken, duke kërkuar nga ky i fundit që të ofroj mbështetje ndaj Kosovës.

Komuniteti ka thënë se ata mbështesin fortë Republikën e Kosovës në zbatimin e rendit dhe ligjit, dhe kundër veprimeve të Republikës së Serbisë, ashtu siç ajo drejtpërdrejt ndërhyn në mënyrë agresive në çështjet e brendshme të Kosovës.

“Ne i bëjmë thirrje Departamentit Amerikan të Shtetit dhe administratës së Bidenit me respekt të bëjnë të njëjtën gjë. Sekretar Blinken, Serbia ndërhyn në çështjet e brendshme të të gjitha vendeve në rajon që janë pjesë e “botës serbe” të saj të imagjinuar, një kopje karboni e “Botës Ruse” të përshkruar nga Rusia dhe Vladimir Putin përpara pushtimit brutal të Republikës së Ukrainës. Pra, në Ballkan, jo vetëm Kosova, por Bosnja dhe Hercegovina dhe Mali i Zi, janë në rrezik të vazhdueshëm të dhunës së frymëzuar të Serbisë dhe Presidentit Vuçiq dhe trazirave politike e qytetare, të cilat pothuajse gjithmonë mbështeten nga Rusia. Kjo letër vjen pasi aleati i vendosur ballkanik i Shteteve të Bashkuara, Republika e Kosovës, synon të zbatojë Kushtetutën dhe ligjet e saj, si dhe rezultatet e zgjedhjeve lokale të mbështetura nga SHBA dhe partnerët ndërkombëtarë të Kosovës, në shërbim të të gjithë qytetarëve të saj dhe anembanë vendit. Të premten, më 26 maj, pas betimit të tyre si kryetarë të sapozgjedhur për katër komunat më veriore të Kosovës, institucionet e sigurisë së Kosovës ndihmuan për të siguruar qasjen e kryetarëve të komunave në ndërtesat e tyre përkatëse komunale në Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq. Përpjekjet e institucioneve të sigurisë u ndeshën nga grupe dhe individë që drejtonin postblloqe, sulme fizike dhe hedhjen e eksplozivëve – të frymëzuara dhe të pagabueshme nga Qeveria e Serbisë, që çuan në dhunë. Presidenti Vuçiq ngriti gatishmërinë luftarake të Forcave të Armatosura Serbe në nivelin më të lartë dhe mblodhi trupat serbe në kufirin me Kosovën, siç ka bërë tani në pesë raste në vetëm dy vitet e fundit. Këto janë pesë raste të agresionit serioz ushtarak serb, për fat të keq, një përgjigje minimale nga Shtetet e Bashkuara. Të hënën, më 29 maj, një turmë e dhunshme sulmoi paqeruajtësit, duke çuar në plagosjen e 30 trupave të NATO-s, shumë nga përdorimi i bombave shokuese dhe tre të plagosur me armë zjarri. Turmat gjithashtu kanë kryer 21 sulme kundër gazetarëve kosovarë, kanë shkatërruar dhe dëmtuar automjetet e policisë, si dhe kanë plagosur zyrtarë të tjerë dhe janë rrahur kalimtarët. Ky është një qëndrim agresiv i papranueshëm që ka marrë qeveria serbe kundër Kosovës dhe NATO-s. Gatishmëria e Serbisë për të kërcënuar me vendosjen e forcës ushtarake kundër Kosovës dhe NATO-s, si dhe për të frymëzuar bandat civile për të sulmuar të njëjtën gjë, janë një kujtesë e patundur e pabesueshmërisë së plotë të presidentit aktual serb dhe regjimit të tij, si partner i Shteteve të Bashkuara dhe Perëndimit. Vëmë re, se presidenti Vuçiç u konsultua nga afër me ambasadorët e Kinës dhe Rusisë në Serbi, ndërsa vinin raporte për grupe serbe që sulmonin ushtarët e NATO-s. Në një kohë kur Rusia po ndërmerr luftën e saj të agresionit në Ukrainë, ne kërkojmë me respekt që Shtetet e Bashkuara t’i japin fund qasjes së saj ambivalente, qetësuese ndaj Serbisë dhe kërkojmë që Vuçiq të bëjë një zgjedhje të qartë se ku e sheh të ardhmen e Serbisë – si një partner i Perëndimit, ose si sateliti rajonal i Putinit. Vuçiq nuk mund të vazhdojë të ulet në dy ose tri karrige dhe të pretendojë se është një partner i besueshëm i SHBA-së”, thuhet në letrën e dërguar.

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kanë kërkuar Sekretarit Blinken që të kujtoj dhe të pranoj se Kosova është një aleate e fortë dhe e përkushtuar e Shteteve të Bashkuara dhe se së bashku, Shtetet e Bashkuara, Kosova dhe partnerët e tyre perëndimorë kanë krijuar jo vetëm një vend të pavarur dhe sovran, por edhe një demokraci udhëheqëse në Ballkanin Perëndimor dhe më gjerë.

“Kosova ishte e para që iu përgjigj thirrjeve për të pranuar refugjatët afganë, si dhe mbështeti vendosjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës për të shërbyer krah për krah me ushtrinë amerikane. Ne ju nxisim që të punoni ngushtë me lidershipin e Kosovës, Presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, për të zgjidhur këtë situatë të sigurisë duke avancuar sovranitetin, integritetin territorial, zhvillimin demokratik dhe përfshirjen e komuniteteve pakicë në demokracinë e Kosovës. Ne mbështesim fuqimisht një zgjidhje paqësore të krizës, përmes dialogut dhe proceseve demokratike, siç po ndiqet nga administrata Biden. Ne përgëzojmë përpjekjet e mëdha të ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, për thellimin e marrëdhënieve SHBA-Kosovë dhe menaxhimin e kësaj situate të sigurisë. Megjithatë, ne dëshirojmë të theksojmë mosmiratimin tonë për qasjen aktuale të Shteteve të Bashkuara për ushtrimin e presionit të njëanshëm ndaj Qeverisë së Kosovës për t’u angazhuar në koncesione me Serbinë, duke përfshirë tërheqjen e kryetarëve të zgjedhur nga ndërtesat komunale, duke rënë dakord për themelimin e një Asociacioni të Serbisë. Komunat dhe koncesionet e tjera të njëanshme as nuk janë reciproke nga Serbia dhe as nuk përputhen me parimet e shtetit të së drejtës, legjitimitetit demokratik dhe integritetit territorial”.

Komuniteti shqiptar ka bërë thirrje që çdo zgjidhje e kësaj krize dhe ngecjes politike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të jetë në harmoni të plotë me Kushtetutën aktuale të Kosovës, Propozimin Gjithëpërfshirës për Zgjidhjen e Statusit të Kosovës të Presidentit Ahtisaari dhe një dialog, i cili nuk e cenon, por përkundrazi e afirmon sovranitetin e Kosovës.

“Ne inkurajojmë fuqimisht SHBA-në që të mbështesë një dialog që çon në njohjen reciproke të Kosovës dhe Serbisë sa më shpejt të jetë e mundur”.

/Shqip.com