Kulturë Kino

Shqipëria zgjedh filmin kandidat për edicionin e 95-të të “Oscars”

Me filmin “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur”, Shqipëria do të jetë kandidat për edicionin e 95-të të “Oscars”.

Kështu u bë e ditur nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë.

“Qendra Kombëtare e Kinematografisë njofton se kandidatura zyrtare e Shqipërisë për kategorinë “Filmi më i mirë i huaj”, në edicionin e 95-të”, thuhet në njoftim.

Filmi “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur”, me skenar dhe regji të Gentian Koçit, është prodhim i shtëpisë kinematografike “Artalb Film Productions”.

Koçi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, u shpreh i lumtur që filmi “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja”, do të kandidojë për Oscars.

Sipas njoftimit, filmi është realizuar në bashkëprodhim me Maria & Mayer (Portugali), Graal Films (Greqi) dhe Added Value Films (Kosovë).

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022