Kulturë Kino

Shqipëria dhe Kosova në Balkan Film Festival në Romë

Ballkan Film Festival rikthehet në Casa del Cinema në Romë.

Festivali do të organizohet nga 29 nëntori deri më 4 dhjetor.

Përmes premierave të filmave, evenimenteve speciale, ndërhyrjeve të kineastëve dhe të ftuarve nga vendet e Ballkanit.

Juria i këtij viti përbëhet nga personalitete të kinematografisë. Në krye të saj, regjisori i Maqedonisë së Veriut Milcho Manchevski, fitues i Luanit të Artë në vitin 1994 me filmin e tij “Para shiut”, ndërsa anëtarët janë Mimmo Calopesti, regjisor, aktor dhe skenarist, Ylljet Aliçka, shkrimtar dhe skenarist, dhe Francesco Ranieri Martinotti, president i ANAC (National Shoqata e Autorëve të Filmit).

Në ditën e dytë të festivalit përballja e regjisores kosovare Kaltrina Krasniqi me filmin e saj “Vera andrron detin” (30 nëntor, ora 17.30) me regjisorin italian Francesco Costabile me “Një femër” do të mbyllet me një debat në të cilin do t’i jepet zë dy realiteteve të gruas që rezultojnë të jenë jo të largët nga njëri-tjetri dhe nxjerrin në pah një ngjashmëri italo-ballkanike mes problemeve universale të figurës femërore.

Vëmendje e veçantë u kushtohet këtë vit producentëve të rinj ballkanikë dhe italianë të cilëve u kushtohet dita e tretë e festivalit (1 dhjetor).

Festivali synon të forcojë zhvillimin e një rrjeti marrëdhëniesh midis kineastëve të rinj për të nxitur proceset e integrimit evropian dhe bashkëprodhimet.

Gjithnjë më 1 dhjetor, në orën 17:00, regjisorja kosovare Norika Sefa debuton në Balkan Film Festival me “Në kërkim të Venerës”, filmi i saj i parë me metrazh të gjatë i vlerësuar me çmim në Festivalin e Filmit në Roterdam, në të cilin rrëfen përvojën e parë seksuale të një vajze të re, e shtyrë nga një kuriozitet i papërmbajtshëm.

Më 2 dhjetor, festivali hapet në orën 15:00 me shfaqjen e filmit Virgjëresha Shqiptare të Bujar Alimanit, që do të prezantohet nga Eduart Makri, drejtor i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë.

Pasditja e 3 dhjetorit i dedikohet regjisorit të madh grek Théo Angelopoulos në  dhjetëvjetorin e ndarjes nga jeta. Me shfaqjen e filmit të tij “Vështrimi i Uliksit” dhe me një ndërhyrje të veçantë të Amedeo Paganit, mik dhe ekspert i veprës së  regjisorit grek.

Në mbrëmje të të njëjtës ditë (3 dhjetor, ora 21:00), shfaqet filmi “Makina e imazheve të Alfredo C.“, fitues i Shiritit të Argjendtë 2022 si Dokufilmi më i mirë i vitit. Do të prezantohet nga regjisori i filmit Roland Sejko, aktori kryesor Pietro de Silva, montazheri Luca Lucone Onorati dhe autori i muzikave Riccardo Giagni në bisedë me regjisorin Agostino Ferrente.

Festivali mbyllet më 4 dhjetor me dy filma e një fokus mbi Bosnje-Hercegovinën dhe me ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

/Shqip.com