Teknologji Shkencë

Shkencëtarët tregojnë për planetin e ri që mund t’i ngjajë Tokës

Dëshmi të reja janë publikuar për një planet me madhësinë e Tokës në Rrugën e Qumështit, rreth 86 vite dritë larg, që është një botë e thyer dhe shkëmbore nga shpërthime të vazhdueshme.

Shkencëtarët thanë se planeti ka të ngjarë të jetë i mbuluar me vullkane, të ngjashme me hënën e Jupiterit Io, trupi më aktiv vullkanik në sistemin tonë diellor, raporton Aljazeera.

Është një planet që nuk rrotullohet – me njërën anë vazhdimisht në dritën e ditës dhe tjetrën në errësirë.

“Në ditë, është shumë nxehtë për ujë të lëngshëm, kështu që ka të ngjarë të jetë shumë e thatë dhe e nxehtë – me gjasë një shkretëtirë. Në anën e natës, ndoshta ka një akullnajë të madhe të akullt”, tha bashkëautori i studimit, Björn Benneke, kreu i grupit të astronomisë në Universitetin e Montrealit.

Është pak më i madh se Toka dhe orbiton shumë afër një ylli xhuxh të kuq – një lloj shumë më i vogël se dielli ynë, me masë dhe temperaturë relativisht të ulët – duke përfunduar udhëtimin e tij eliptik rreth tij në vetëm 2.8 ditë.

Temperatura e sipërfaqes duket të jetë pak më e ngrohtë se ajo e Tokës. Ndodhet në skajin e brendshëm të asaj që quhet zona e banueshme ose zona e Goldilocks, rreth yllit – jo shumë e nxehtë dhe jo shumë e ftohtë, ndoshta në gjendje të mbajë ujë të lëngshëm në sipërfaqe dhe të mbajë jetë në port.

“Imagjinoj një sipërfaqe të thyer dhe të re për planetin pas shumë miliona vitesh aktiviteti të vazhdueshëm vullkanik. Meqenëse efektet gravitacionale nuk kujdesen për anën e ditës dhe të natës, unë gjithashtu dyshoj që aktiviteti vullkanik të shpërndahet në mënyrë të barabartë në sipërfaqen planetare”, tha astrofizikani planetar i Universitetit të Kalifornisë, Riverside dhe bashkëautori i studimit Stephen Kane.

“Meqenëse planeti është me kaq vullkan aktiv, ai ende po kontribuon me gazra në atmosferë nga brendësia. Si i tillë, planeti ndoshta ka ende një atmosferë. Megjithatë, nuk ka gjasa të jetë e banueshme, pasi sasia totale e energjisë krijon një mjedis mjaft armiqësor. Kush e di? Jeta mund të gjejë një mënyrë”, shtoi Kane.

“Vullkanizmi ekzoplanet”

Në sistemin tonë diellor, Toka dhe Venusi janë me vullkane aktive, siç janë disa nga hënat e Jupiterit.

“Nuk ka ende ndonjë provë të drejtpërdrejtë vëzhgimi të vullkanizmit ekzoplanet, por ky planet është një kandidat veçanërisht i mundshëm”, tha profesori i astronomisë në Universitetin e Kansasit, Ian Crossfield, një nga autorët e hulumtimit të botuar në revistën Nature.

Planeti ndodhet në Rrugën e Qumështit rreth 86 vite dritë larg nga sistemi ynë diellor në drejtim të yjësisë Krater. Një vit drite është distanca që kalon drita në një vit, 9.5 trilion kilometra (5.9 trilion milje).

Studiuesit vunë re planetin duke përdorur Satelitin Transiting Exoplanet Survey të NASA-s dhe Teleskopin Hapësinor Spitzer tashmë në pension, si dhe disa observatorë me bazë tokësore.

/Shqip.com