Kulturë

“Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës”, vjen në Tiranë

“Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës”, vjen në Tiranë
“Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës”, vjen në Tiranë

Spektakli marramendës me titullin kurorë “Nënë Tereza, shqiptarja e gjithë botës”, këtë vit do të vjen në Tiranë.

Për pak ditë, afaristët shqiptarë më të zëshëm anembanë botës po mblidhen në Tiranë.

Sokol Guga është moderatoi i spektaklit që do ta realizojë këtë magji; njësoj si në legjendën “Kush e solli Doruntinën”.

E kemi ndjekur në rrjetet sociale të publikojë skenografinë e edicionit të 3-t të spektaklit madhështor “Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës” i cili këtë vit do të jetë kryeqyteti shqiptarë, Tirana, e cila do të mirëpres 12 shqiptarë të suksesshëm në vende të ndryshme në botës.

Realizimi i spektaklit do të jetë Tetari Kombëtar i Operës dhe Baletit ku do të mirëpresë artistë e biznesmenë të cilët e kanë lartësuar emrin e vendit nga vijnë, Shqipëri.

Padiskutim që do të jenë po ata bashkëpunëtorë besnikë që e kanë shoqëruar Gugën edhe në produksione të tjera si skenografi i mirënjohur Bledar Gërcaliu, drejtori i fotografisë Olsi Tufa, mjeshtri i audios Andri Gjini, grafisti i talentuar Taulant Hyso, kryeredaktoria Fabjola Kuburi, drejtori i prodhimit Leko Gjermani, orkestruesi i talentuar Jusiald Xhani, kryekoordinatori Enea Trimi e deri tek regjisori Armelin Llanaj.

Sokol Guga shprehet se ky edicion do të jetë shumë i kushtueshëm financiarisht pasi per secilin personalitet do të ngrihet një grup xhirimi për t’i xhiruar në vendet ku ata jetojnë.

Spektakli “Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës” do të ketë edhe artistë të ftuar special të cilët do t’i bashkohen këtij organizimi madhështor nga balerinë, tenor, soprano, aktorë, të cilët do të shoqërohem nga orkestra filarmonike.

Një mbrëmje madhështore pritet të vijë së shpejti në ekranin e televizionit kombëtar Klan Plus. Spektakli “Shën Tereza, shqiptarja e gjithë botës” do të drejtohet nga producenti Sokol Guga e modelja e gazetaria Matilda Mcini.

Orkestra do të drejtohet nga maestro, dirigjenti Zhani Ciko si dhe artistët baritoni Armando Likaj, mexosoparno Ivana Hoxha, trupa e baletit e drejtuar nga koreografia Blerina Arbana e plot surpriza të tjera qe publiku do te ketë kënaqësinë ti shoh në datë 5 Shtator, ditën e Shenjtërimit të Nënë Terezës.

/Shqip.com