Lajme Botë

Shefi i shtabit të Joe Biden, Ron Klain pritet të japë dorëheqje

Shefi i shtabit të presidentit Joe Biden, Ron Klain, pritet të largohet nga posti i tij në javët e ardhshme, sipas raporteve të shumta nga mediat amerikane.

Largimi i operativit politik veteran do të ishte një ndryshim i madh në Shtëpinë e Bardhë, ku Klain menaxhon planin e Biden dhe drejton axhendën e tij politike.

Lajmi u raportua fillimisht nga New York Times, ku tha se Klain ka të ngjarë të largohet pas fjalimit të presidentit për Gjendjen e Bashkimit më 7 shkurt.

Një afat kohor i saktë është ende i paqartë.

Klain ka kaluar dekada si një nga ndihmësit kryesorë të Biden, fillimisht në Senat dhe më vonë kur Biden ishte zëvendës-president.

Ai ishte gjithashtu një këshilltar dhe përgjegjës fjalimi në fushatat e pasuksesshme të Bidenit në vitin 1988 dhe 2008 në Shtëpinë e Bardhë, shkruan CNBC.

Siç raportohet, 61-vjeçari ishte gjithashtu një ndihmës i lartë i Shtëpisë së Bardhë të ish-Presidentit Barack Obama dhe shef i stafit të zëvendës-presidentit Al Gore.

/Shqip.com