Lajme

SHBA premton 1 miliard dollarë më shumë raketa dhe armë të tjera për Ukrainën

Administrata e Biden tha të hënën se po dërgonte dorëzimin e saj më të madh ende të drejtpërdrejtë të armëve në Ukrainë, ndërsa ai vend përgatitet për një kundërsulm potencialisht vendimtar në jug kundër Rusisë, duke dërguar 1 miliard dollarë raketa, municione dhe materiale të tjera në Ukrainë nga Stoqet e Departamentit të Mbrojtjes.

Dërgesa e re e armëve të SHBA-së do ta forconte më tej Ukrainën teksa ajo po zhvillon kundërofensivë, e cila analistët thonë se për herë të parë mund të lejojë Kievin të formësojë rrjedhën e pjesës tjetër të luftës , tani në prag të gjysmë-vitit, raporton AP.

Kievi synon të largojë trupat ruse nga Kherson dhe territore të tjera jugore pranë lumit Dnipro. Rusia ditët e fundit po lëvizte trupa dhe pajisje në drejtim të qyteteve portuale jugore për të shmangur kundërofensivës ukrainase.

“Në çdo fazë të këtij konflikti, ne kemi qenë të fokusuar në marrjen e ukrainasve atë që u nevojitet, në varësi të kushteve në zhvillim në fushën e betejës,” tha të hënën Colin Kahl, nënsekretari i mbrojtjes për politikën, duke njoftuar dërgesën e re të armëve.

Njoftimi i fundit e çon ndihmën totale të sigurisë së SHBA-së për Ukrainën nga administrata Biden në më shumë se 9 miliardë dollarë./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022