Sport Ndërkombëtar

Shaqiri shkruan historinë me Zvicrën, e barazon Behramin

Futbollisti shqiptar, Xherdan Shaqiri e ka shkruar historinë me Përfaqësuesen e Zvicrës, skruan Shqip.com.

31-vjeçari që luan në MLS me Chicago Fire ka marrë pjesë në katër edicione të Kupës së Botës (2010, 2014, 2018 dhe 2022).

Me këtë statistikë, Shaqiri arrin Valon Berhamin që ka zbritur në fushë me përfaqësuesen e Zvicrës në Kupat e Botës 2006, 2010, 2014 dhe 2018.

Duhet theksuar se dy lojtarët e Zvicrës me më shumë prezenca në Kupat e Botës, në të vërtetë janë të dy me origjinë shqiptare.

Shaqiri ditën e sotme luajti titullarë në fitoren ndaj Kamerunit me rezultat 1:0.

/Shqip.com