Sport Ndërkombëtar

Salisbury dhe Ram arrijnë ta fitojnë titullin në dyshe për herën e dytë radhazi

Joe Salisbury i Britanisë dhe Rajeev Ram i Amerikës kaluan një finale të ngushtë për t’u bërë dyshja e parë këtë shekull që ruan titullin e US Open në dyshe për meshkuj.

Ata fituan 7-6 (7-4) 7-5 kundër bashkatdhetarit të Salisbury, Neal Skupski dhe holandezit Wesley Koolhof.

Salisbury veshi një shirit të zi në krah dhe Skupski mbajti një fjongo të zezë gjatë finales në nderim të Mbretëreshës Elizabeth II.

“Ne donim të tregonim një shenjë respekti dhe njohjeje të situatës në të cilën ndodhemi [si vend], është një moment i madh në historinë tonë,” tha 30-vjeçari Salisbury.

“Unë mendoj se nuk ishte e përshtatshme të festoja tepër, ose të paktën ta tregoja shumë këtë, sepse padyshim që të gjithë në shtëpi dhe në mbarë botën janë në zi për momentin. Është një kohë shumë e trishtuar.”

Për të dytin vit radhazi, finalja paraqiti britanikët në anët e kundërta të rrjetës pasi Salisbury dhe Ram mundën Jamie Murray dhe Bruno Soares të Brazilit për të fituar titullin e vitit 2021.

Seti hapës u dominua nga shërbimi, duke shfaqur vetëm një pikë pushimi, dhe shkoi në një barazim, të cilin Skupski dhe Koolhof kryesuan 4-1, vetëm që Salisbury dhe Ram fituan gjashtë pikë radhazi për ta marrë atë.

Skupski dhe Koolhof, në finalen e tyre të parë të Grand Slam-it së bashku në herën e tyre të parë në Flushing Meadows si çift, thyen shërbimin në fillim të setit të dytë, por kundërshtarët e tyre u kthyen menjëherë.

Pasi shtatë ndeshjet e ardhshme shkuan me shërbim, Salisbury dhe Ram shfrytëzuan pikën e tyre të parë të ndeshjes për të fituar titullin e tyre të tretë Grand Slam si ekip.

Dyshja australian Mark Woodforde dhe Todd Woodbridge ishin çifti i fundit që fituan tituj të njëpasnjëshëm të New Jork në 1995-96./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022