Salah thyen rekordin e Champions League – pas Hat-Trickut kundër Rangers

Mohamed Salah.

Mohamed Salah ka thyer rekordin e Champions League për Hat-Trickun më të shpejtë në historinë e garës.

Salah shkroi histori në Ligën e Kampionëve, pasi doli nga stoli për të shënuar tre herë në gjashtë minuta e 12 sekonda në fitoren 7-1 të Rangers në Champions League – hat-triku më i shpejtë në historinë e kompeticionit.

Salah ishte lënë jashtë formacionit fillestar, por i vetëm e çoi rezultatin nga 3-1 në 6-1 brenda pak minutash – fillimisht shtyu në shtëpi nga këndi, pastaj ndaloi topin për të mposhtur dy mbrojtës përpara se ta mbillni në rrjetë dhe më në fund të fshini në shtëpi një përfundim të markës tregtare nga buza e kutisë.

Të tre golat u asistuan nga i njëjti lojtar, Diogo Jota – hera e parë që ndodhi që nga viti 2012.

Koha e het-trikut të Salah prej gjashtë minutash e 12 sekondash mposht rekordin e vendosur më parë nga Bafetimbi Gomis, i cili shënoi tre gola në tetë minuta për Lyon kundër Dinamo Zagrebit në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve 2011-12.