Kulturë Kino

Rusia shmang “Oscar 2023”, lufta godet artin dhe kulturën ruse

Rusia ka vendosur të mos prezantojë film për të konkurruar në  “Oscars 2023”, pasi përkeqësimi i marrëdhënieve të Moskës me Perëndimin mbi Ukrainën ka goditur artin dhe kulturën.

Presidiumi i Akademisë së Filmit të Rusisë ka vendosur të mos nominojë një film kombëtar për çmimin Oscar të Akademisë Amerikane të Arteve dhe Shkencave të Filmit në vitin 2022”, tha akademia ruse në një deklaratë të hënën vonë.

Kreu i komitetit përgjegjës për zgjedhjen e një filmi tha të martën se ai kishte dhënë dorëheqjen pas një vendimi të marrë “pas shpinës së tij”.

“Udhëheqja e Akademisë vendosi në mënyrë të njëanshme të mos nominojë një film rus për nominimin për Oscar”, shkroi Pavel Chukhray në një letër duke njoftuar se do të largohej nga posti i tij.

Regjisori i filmit Nikita Mikhalkov tha se Rusia nuk kishte asgjë për të fituar duke marrë pjesë këtë vit.

“Më duket se zgjedhja e një filmi që do të përfaqësojë Rusinë në një vend, i cili aktualisht mohon ekzistencën e Rusisë, thjesht nuk ka kuptim,” u citua të thoshte ai.

Vetë Mikhalkov fitoi Oscarin për filmin më të mirë në gjuhën e huaj në vitin 1995.