Lajme Botë

Rusia merr presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, reagon ashpër Ukraina

Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, presidentja moldave Maia Sandu, kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, dhe kryeministri sllovak Eduard Heger flasin me banorët lokalë teksa vizitojnë qytetin e Buçës duke shënuar përvjetorin e parë të çlirimit të tij, në mes të sulmit të Rusisë në Ukrainë, jashtë Kievit, Ukrainë, 31 mars 2023. Foto: Reuters
Kryeministri i Sllovenisë, Robert Golob, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, presidentja moldave Maia Sandu, kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, dhe kryeministri sllovak Eduard Heger flasin me banorët lokalë teksa vizitojnë qytetin e Buçës duke shënuar përvjetorin e parë të çlirimit të tij, në mes të sulmit të Rusisë në Ukrainë, jashtë Kievit, Ukrainë, 31 mars 2023. Foto: Reuters

Rusia, lideri i së cilës akuzohet për krime lufte, mori të shtunën presidencën e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke shkaktuar zemërim në Ukrainë, me presidentin Volodymyr Zelenskiy që e quajti atë një veprim absurd dhe shkatërrues.

Hera e fundit që Rusia mbajti presidencën e radhës të organit përgjegjës për ruajtjen e paqes dhe luftimin e akteve të agresionit ndërkombëtar ishte në shkurt të vitit 2022 kur trupat e Moskës filluan një pushtim të plotë të Ukrainës.

“Fatkeqësisht, ne kemi disa lajme dukshëm absurde dhe shkatërruese”, tha Zelenskiy në fjalimin e tij të përditshëm me video, duke shtuar se granatimet ruse kishin vrarë një djalë pesë muajsh të premten.

“Dhe në të njëjtën kohë Rusia kryeson Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Është e vështirë të imagjinohet diçka që vërteton më shumë falimentimin total të institucioneve të tilla”, tha ai.

Presidenca rrotullohet çdo muaj sipas alfabetit midis 15 anëtarëve. Megjithëse është kryesisht procedural, Kremlini dhe zyrtarë të tjerë rusë u zotuan të “ushtrojnë të gjitha të drejtat e tij” në këtë rol.

Shtetet e Bashkuara të enjten i kërkuan Rusisë që të “sillet profesionalisht” kur të marrë rolin, duke thënë se nuk kishte asnjë mjet për të bllokuar Moskën nga posti.

Në mars, Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) – një organ ndërkombëtar drejtësie që nuk është i lidhur me OKB-në – lëshoi ​​një urdhër arresti për Presidentin rus, Vladimir Putin, dhe komisionerin e tij për të drejtat e fëmijëve, duke i akuzuar ata për krim lufte për dëbimin e paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, e quajti presidencën ruse të Këshillit të Sigurimit një “shuplakë në fytyrë për komunitetin ndërkombëtar”. Zelenskiy tha se ishte koha për një rishikim të përgjithshëm të institucioneve globale, përfshirë Këshillin e Sigurimit.

“Reforma është padyshim e nevojshme për të parandaluar një shtet terrorist – dhe çdo shtet tjetër që dëshiron të jetë terrorist – të shkatërrojë paqen”, tha ai.

Rreth 400 ditë pas luftës, e cila ka vrarë mijëra, ka shkatërruar qytete ukrainase dhe ka detyruar miliona civilë të largohen, Rusia vazhdon të pushtojë disa pjesë të vendit, duke vazhduar me sulmet e saj në lindje.

Më herët, këshilltari i Zelenskiy, Andriy Yermak, sulmoi gjithashtu Iranin, të cilin Kievi dhe aleatët e tij e akuzojnë se ka furnizuar Rusinë me armë. Teherani mohon se po i jep armë Rusisë.

“Është shumë e qartë se në festën e një shteti terrorist – Iranit – një shtet tjetër terrorist – Rusia – fillon të kryesojë Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, shkroi Yermak në Twitter, duke iu referuar festës së Ditës së Republikës Islamike të Iranit. /Reuters

/Shqip.com