Lajme

Rusia dërgon përforcime në Kharkiv ndërsa ukrainasit përparojnë

Rusia po përforcon njësitë ushtarake të luftuara në Kharkiv ndërsa përpiqet të kundërshtojë një avancim ukrainas që ka çuar trupat e Kievit në skaj të dy qyteteve kryesore në rajon.

Forcat ukrainase kanë mbërritur në periferi perëndimore të Kupiansk dhe kanë goditur gjithashtu në jug drejt Izium, pasi kanë avancuar më shumë se 50 kilometra (31 milje) në territorin e kontrolluar nga Rusia që nga fillimi i kësaj jave, raporton CNN.

Përparimi i rrufeshëm ka krijuar skenën për atë që duket të jetë një konfrontim i afërt mbi dy zonat kyçe, që shihen si strategjikisht të rëndësishme nga të dyja palët. Rusia aktualisht po përdor Kupiansk si një qendër hekurudhore për të rifurnizuar forcat e saj dhe Izium si një pikë nisjeje për sulmet drejt jugut në rajonin e Donetsk.

Automjetet ushtarake ruse nisen për në Kharkiv më 9 shtator.

Poddubny raportoi se selia ushtarake ruse po përdorte helikopterët Mi-26 për të përforcuar njësitë në Kharkiv me burra dhe automjete të blinduara, duke ridislokuar trupa rezervë në Kupiansk dhe Izium.

“Helikopterët po zbresin në pikat e uljes përgjatë vijës së kontaktit… Përforcimet do të ndihmojnë për të ndaluar çdo përparim të mëtejshëm të regjimit të Kievit,” tha Poddubny.

Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të premten se trupat e tij kishin “çliruar dhe kishin marrë nën kontroll më shumë se 30 vendbanime në rajonin e Kharkiv”./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022