Lajme Botë

Rusët do të paguajnë 45 euro më shumë për të hyrë në BE sipas rregullave të reja

Një doganier kontrollon një makinë ruse në kufirin me Finlandën në korrik

Bashkimi Evropian po propozon ta bëjë më të shtrenjtë dhe më të vështirë për qytetarët rusë marrjen e vizave.

Rusët që dëshirojnë të hyjnë në BE do të përballen me një proces më të gjatë aplikimi dhe do të shohin që tarifat të rriten nga 35 euro (30 £; 34 dollarë) në 80 euro (69 £; 79 dollarë), raporton BBC.

Kjo duhet të vazhdojë për sa kohë që Moska do të zhvillojë luftën e saj të agresionit kundër Ukrainës, tha Komisioni i BE-së.

Më shumë se një milion rusë kanë udhëtuar në vendet e BE-së që nga pushtimi i Ukrainës në shkurt.

Margaritis Schinas, një nënkryetar i Komisionit të BE-së, tha se Rusia kishte “minuar plotësisht” besimin mbi të cilin bazohej marrëveshja ekzistuese e vizave BE-Rusi.

Sipas kësaj marrëveshjeje, rusët kishin për 15 vjet që gëzonin një proces të thjeshtuar për marrjen e vizave të BE-së./SHQIP.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022