Lajme Botë

Rrëzohet helikopteri në Kili, 5 të vdekur

Pesë anëtarë të Forcave Ajrore Kiliane vdiqën në një aksident me helikopter në jug të vendit të hënën mbrëma.

Një helikopter Bell 412 u rrëzua në rajonin e Los Lagos të Kilit jugor të hënën mbrëma,  ndërsa shkaqet janë nën hetim”, tha Forca Ajrore në një deklaratë.

Helikopteri po kryente një mision trajnimi fluturimi natën me një ekuipazh prej pesë anëtarësh, duke përfshirë dy pilotë, dy anëtarë të ekuipazhit ajror dhe një parashutist shpëtimi, dhe i gjithë ekuipazhi vdiq në vendngjarje.

Forcat Ajrore Kiliane po ofronin ndihmë dhe mbështetje për familjet e atyre që vdiqën në aksident, thuhet në deklaratë.

Presidenti kilian Gabriel Boriç mbajti zi për vdekjen e avionëve në një mesazh të transmetuar në televizionin kombëtar dhe Dhoma e Deputetëve mbajti një minutë heshtje në fillim të seancës së saj të martën.

/Shqip.com