Sport Ndërkombëtar

Ronaldinho humbi milionat për një pikë pepsi

Konsiderohet si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ronaldinho është lojtari i vetëm që ka fituar ndonjëherë një Kupë Bote, një Copa America, një Kupë të Konfederatave, një Champions League, një Copa Libertadores dhe një Top të Artë.

Një ikonë globale e sportit, Ronaldinho ishte i njohur për aftësitë e tij teknike, kreativitetin, aftësinë e driblimit dhe saktësinë nga goditjet e lira, përdorimin e trukimeve, të shthurjeve, pasimeve pa shikim dhe goditjeve lart, si dhe aftësinë e tij për të shënuar dhe krijuar golat, të gjitha karakteristikat e spikatura të sfondit të tij të hershëm duke luajtur futsal.

Përveç momenteve të panumërta të magjisë futbollistike që Ronaldinho dhuroi për fansat, ai bëri edhe disa gabime gjatë karrierës së tij. Por ndoshta gabimi më i madh që ka bërë ndonjëherë “magjistari” brazilian ka qenë ai i verës së vitit 2012, i cili i ka kushtuar shtrenjtë.

Në atë kohë, ai luante në vendlindjen e tij dhe Atletico Mineiro. Ndër markat e shumta që reklamonte ishte edhe Coca-Cola, por në një konferencë për shtyp të ekipit të tij ai kishte përballë, për arsye reklamimi, disa kanaçe të rivalit Pepsi, i cili sponsorizoi klubin brazilian. Gabimi që bëri Ronaldinho ishte që piu pak nga pijet e gazuara duke hedhur në erë marrëveshjen e tij me Coca-Cola-n.

Pak ditë më vonë, këta të fundit njoftuan ndërprerjen e bashkëpunimit. “Coca-Cola njeh karrierën dhe vlerën e Ronaldinhos, por pas zhvillimeve të fundit është e pamundur të vazhdohet puna me të”, tha kompania gjigante asaj kohe.

Ronaldinho, i cili kishte një kontratë edhe për dy vite me Coca-Cola, humbi shumë para pas këtij zhvillimi. Në veçanti, çdo vit i kontratës me pijen e famshme freskuese i sillte afërsisht 863 mijë euro.

Pra humbi mbi 1.5 milionë euro. Por pasuria e tij tani llogaritet në 90 milionë euro. Për këtë ka kontribuar edhe marrëveshja me Pepsin që bëri disa vite pas “divorcit” me Coca-Cola-n.

/Shqip.com