Sport Ndërkombëtar

Refuzoi të veshë fanellën që mbështesin LGBT, klubi e gjobit dhe paratë e tij i dhuron për komunitetin

Mostafa Mohamed

Nantes ka gjobitur sulmuesin Mostafa Mohamed për refuzimin për të luajtur kundër Toulouse të dielën, kur skuadrat në të gjithë Francën mbanin numra me ngjyrë ylberi në fanellat e tyre në shenjë mbështetjeje për komunitetin LGBTQIA+.

Nantes tha në një deklaratë të hënën se sulmuesi i Egjiptit u gjobit me një shumë të pazbuluar, e cila do t’i dhurohet një grupi bamirësie franceze të quajtur “SOS HOMOPHOBIA”.

“Para së gjithash, Nantes do të donte të përsëriste angazhimin e saj në luftën kundër homofobisë”, tha klubi në faqen e tij të internetit.

“Mostafa Mohamed, një sulmues i FC Nantes, refuzoi të luajë në ndeshjen kundër Toulouse për arsye personale. Për këtë qëllim, drejtorët e Nantes vendosën ta ndëshkojnë atë financiarisht.”

Nantes shtoi se do të vazhdojë “të luftojë kundër të gjitha formave të diskriminimit, siç ka bërë gjithmonë”.

Ekipet në dy divizionet më të mira mbanin numra me ngjyrë ylberi në fanellat e tyre gjatë fundjavës për sezonin e tretë radhazi.

Sulmuesi i Toulouse, Zakaria Aboukhlal u la jashtë skuadrës së tij për të njëjtën lojë pasi gjithashtu refuzoi të vishte fanellën. Aboukhlal dha arsyet e tij në mediat sociale të dielën.

/Shqip.com