Lajme Botë

Rebelët në Etiopi rimmarin kryeqytetin nën kontroll

Forcat rebele në rajonin verior Tigray të Etiopisë kanë rimarrë kryeqytetin e saj, Mekelle, duke shkaktuar festime në rrugë dhe për të detyruar zyrtarët të largohen.

Banorët raportuan skena gëzimi, me fishekzjarre dhe mijëra njerëz që tundnin flamuj.

Qeveria, e cila mori Mekelle në nëntor pasi rebelët refuzuan reformat politike dhe kapën bazat e ushtrisë, tani ka quajtur një “armëpushim humanitar” në rajon.

Luftimet kanë lënë mijëra të vdekur dhe kanë shtyrë 350,000 drejt urisë.

Më shumë se dy milion janë zhvendosur.

Kishte pasur raporte të fundit për luftime të rinovuara midis luftëtarëve të Frontit Çlirimtar të Popullit Tigray (TPLF) dhe forcave qeveritare jashtë Mekelle.

Por një ofensivë e shpejtë të hënën çoi në rimarrjen e papritur të qytetit nga rebelët, në atë që shënon një pikë kthese të mundshme në konfliktin e ashpër.

Një deklaratë e lëshuar nga ajo që u quajt Qeveria e Shtetit Kombëtar të Tigray vlerësoi një “fitore mahnitëse”, duke thënë se Mekelle ishte “tani nën kontrollin e plotë të Forcave të Mbrojtjes Tigray”.

Ai u bën thirrje njerëzve dhe forcave rebele “të qëndrojnë vigjilentë, të paepur dhe në gatishmëri të vazhdueshme derisa Tigray të lirohet plotësisht nga të gjitha forcat pushtuese”. /SHQIP