Sport Ndërkombëtar

RB Leipzig arrin marrëveshje me Chelsean për Werner

Timo Werner

RB Leipzig ka rënë dakord për një marrëveshje për të ri-nënshkruar sulmuesin Timo Werner nga Chelsea.

Sipas Sky në Gjermani, është rënë dakord për një tarifë prej 30 milionë euro plus bonuse, me Werner që pritet të mbërrijë në Gjermani këtë javë.

Werner ishte i vendosur të kthehej në RB Leipzig në një huazim një sezon me një opsion për blerje, por bisedimet midis dy klubeve shkuan shpejt dhe tani është arritur një marrëveshje për transferimin e përhershëm të gjermanit.

Chelsea nënshkroi Werner dy vjet më parë nga Leipzig, por ai nuk ishte në gjendje të përsëriste formën e golave ​​që i shtyu Blutë të aktivizonin klauzolën e tij të lirimit prej 45 milionë funte .

26-vjeçari dëshiron të kthehet në klubin e tij të vjetër dhe të marrë kohë të rregullt lojërash për të siguruar një vend titullari në ekipin gjerman të Hansi Flick në Kupën e Botës në nëntor.

Marrëdhënia e tij me trajnerin e Chelseat, Thomas Tuchel u tha gjithashtu se ishte një problem, megjithëse Tuchel u kuptua se nuk ishte i gatshëm ta linte sulmuesin të largohej.

Werner, i cili gjithashtu tërhoqi interes nga Juventusi , shënoi 23 gola në 89 paraqitje në të gjitha garat për Chelsean, por ai filloi vetëm 15 ndeshje në Premier League sezonin e kaluar, duke shënuar katër herë./Shqip.com