Rayo Vallecano ndal Atleticon

Atlético Madrid u ndal në një barazim 1-1 në shtëpi me Rayo Vallecanon, pasi goli i Alvaro Morata-s në pjesën e parë u godit nga një penallti e vonë Radamel Falcao.

Skuadra e Diego Simeone shkoi në pushim përpara pasi kaloi në epërsi në mesin e pjesës së parë falë një pune të palodhur nga Antoine Griezmann.

Reprezentuesi francez fitoi topin lart në fushë përpara se të godiste në një kros të ulët për te Morata.

Sulmuesi spanjoll shfrytëzoi rastin për herë të parë, duke e çuar topin përtej Stole Dimitrievskit për të thyer bllokimin.

Atleti do të humbiste Thomas Lemar nga një dëmtim në pjesën e parë përpara se Rayo Vallecano të fillonte ndeshjen në pjesën e dytë dhe të nxiste shumë mundësi për të barazuar barazimin.

Pathé Ciss dhe Isi Palazón do të humbnin objektivin nga një distancë e afërt përpara se gabimi i Falcao të binte me mirësi në krahët e Ivo Grbić.

Atleti do të kishte një gol të dytë për pozicion jashtë loje pasi Griezmann kishte vendosur topin në rrjetë përpara se përpjekja e Matheus Cunha nga brenda zonës së rreptësisë të shmangej mirë nga Dimitrievski.

Vizitorëve do t’u jepej një litar shpëtimi në minutat e fundit të lojës, megjithëse, pas një konsultimi me VAR-in, José Giménez gjykohet të ketë luajtur në kuadrat. Falcao u rrit nga 12 metra për të kthyer penalltinë dhe për të shpëtuar një pikë.

Atlético Madrid mbetet në vendin e tretë me pikën që e sheh Rayo Vallecanon të ngjitet në vendin e 10-të.