Sport Ndërkombëtar

Raphinha i jep Barcelonës 48 orë për ta konfirmuar transferimin

Raphinha

Barcelona më në fund ka bërë një ofertë të përshtatshme për brazilianin, i cili është në nxitim për të zgjidhur të ardhmen e tij

Barcelona, e cila është klubi që Raphinha do të preferonte të bashkohej pasi kishte rënë dakord për kushtet.

Fundi i sagës së transferimeve të Raphinhas është në dukje, me Barcelonën që më në fund ka mundur të përballojë ofertën e bërë nga Chelsea për nënshkrimin e anësorit brazilian.

GOAL ka mësuar se negociatat mes Leeds dhe Barcelonës tashmë janë përshpejtuar pas konfirmimit të ofertës së palës spanjolle dhe një zgjidhje pritet të gjendet në ditët në vijim.

Raphinha dhe agjenti i tij, Deco, u kanë dhënë klubeve pak më shumë se 48 orë për të arritur një marrëveshje, përndryshe ata do të pranojnë humbjen dhe do të rihapin bisedimet me Chelsean për kushtet personale në një përpjekje për të nënshkruar një lëvizje në Stamford Bridge.

Pavarësisht se është më pak se stabile kur bëhet fjalë për financat e tyre, Barca ka përmbushur ofertën prej 60 milionë £ (72 milionë dollarë) – duke përfshirë shtesat – që Leeds ra dakord me Chelsean javën e kaluar.

Ndërkohë, Arsenali është jashtë garës, pavarësisht se ka treguar interes më herët në afatin kalimtar.

Skuadra spanjolle u nis në verë me një borxh prej rreth 600 milionë euro për të shlyer, dhe megjithëse ka bërë disa hapa duke shitur disa nga të drejtat e tyre televizive, ata mbeten në një vrimë financiarisht.

Ata kanë qenë në gjendje të zbulojnë nënshkrimet e reja Franck Kessie dhe Andreas Christensen në ditët e kaluara, por asnjëra nuk mund të regjistrohet ende derisa të mblidhen më shumë para.

Me këtë në mendje, oferta që ata i kanë bërë Leeds-it do t’i shihte ata të paguajnë tarifën me këste për një numër vitesh, në vend që të gjitha në një lëvizje.

Tarifa fillestare që ata do të pranonin të paguanin do të ishte gjithashtu më e ulët se ajo që ofron Chelsea, me më shumë nga oferta e Barçës që përbëhet nga shtesa nëse disa arritje përmbushen nga Raphinha në Camp Nou./Shqip.com