Lajme Botë

FOTO / Qeveria sllovake e konfirmon atentatin ndaj kryeministrit Fico

Një person arrestohet pas incidentit me të shtëna ku u plagos kryeministri sllovak, Robert Fico, në Handlova, Sllovaki, 15 maj 2024.
Një person arrestohet pas incidentit me të shtëna ku u plagos kryeministri sllovak, Robert Fico, në Handlova, Sllovaki, 15 maj 2024.

Një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme sllovake konfirmoi të mërkurën se ka ndodhur një atentat për vrasjen e kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico.

Zyra e Qeverisë sllovake tha se Fico është në rrezik për jetë si pasojë e plagëve, dhe se ai u dërgua me helikopter në spitalin e qytetit Banska Bistrica.

Fico, 59, u godit në stomak pasi u shkrepën katër plumba pranë Shtëpisë së Kulturës së Qytetit, Handlova, rreth 150 kilometra në verilindje të kryeqytetit, sipas TA3.

Fico sapo kishte dalë nga një takim qeveritar kur një i dyshuar shtiu ndaj tij.

Kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico.

Ai ishte i vetëdijshëm kur u dërgua në një spitalin Handlova, ku iu mjekua plaga e shkaktuar nga plumbi, tha më herët një zëdhënës i spitalit në një përgjigje për Reuters përmes emailit.

Ai u transportua në një spital të nivelit më të lartë, pasi u mjekua fillimisht në spitalin e Handlovas, tha zëdhënësi.

Nënkryetari i Parlamentit të Sllovakisë, Lubos Blaha, konfirmoi incidentin fillimisht gjatë një seance parlamentare, të cilën e shtyu për datë të papërcaktuar, njoftoi agjencia sllovake e lajmeve, TASR.

Gazetarët, të cilët ishin në vendin e ngjarjes, thanë se u dëgjuan disa të shtëna me armë.

Një video shfaq Ficon duke u futur nga rojet e sigurisë me nguti në një veturë, e cila u largua me shpejtësi nga vendi.

Policia shihet gjithashtu duke e arrestuar një person, i cili besohet të jetë i dyshuari.

Zyrtarët e sigurisë e fusin kryeministrin sllovak, Robert Fico, në një veturë pasi ai u qëllua me armë pas një takimi qeveritar në Handlova, Sllovaki, 15 maj 2024.

Dënohet sulmi ndaj Ficos

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ndihet i “tronditur dhe i tmerruar nga të shtënat” ndaj kryeministrit Fico.

“Uroj që ai të ketë forcë për ta rimarrë veten shpejt”, shkroi Stoltenberg në rrjetin social “X”.

Presidentja e Sllovakisë, Zuzana Caputova, e dënoi sulmin “brutal dhe ta pamëshirshëm” ndaj kryeministrit.

“Jam e tronditur”, tha Caputova.

“Robert Ficos i uroj shumë forcë në këtë kohë të vështirë, si dhe shpresoj se do ta marrë veten shumë shpejt nga ky sulm”, tha ajo.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i uroi shërbim të shpejtë Ficos, duke shtuar: “Ne i dënojmë fuqishëm këto veprime të dhunshme që i kërcënojnë vlerat evropiane”.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e quajti sulmin ndaj Ficos si “të tmerrshëm”.

“Duhet të bëhet çdo përpjekje për t’u siguruar që dhuna të mos bëhet model në asnjë vend, asnjë formë e asnjë sferë”, shkroi Zelensky në “X”.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e dënoi sulmin ndaj Ficos.

“Veprime të tilla të dhunës nuk kanë vend në shoqërinë tonë dhe e minojnë demokracinë, të mirën tonë të përbashkët”, tha ajo.

Ngjarja në Sllovaki ndodhi tre javë para zgjedhjeve vendimtare të Parlamentit Evropian, në të cilat partitë populiste dhe të djathta në bllokun prej 27-vendesh duket se do të arrijnë sukses.

Fico, kryeministër për herë të tretë, dhe se partia e tij e majtë, Smer, i fituan zgjedhjet parlamentare të 30 shtatorit në Sllovaki, duke organizuar një rikthim politik pas një fushate me një mesazh prorus dhe antiamerikan.

Sipas AP-së, kritikët shqetësoheshin se Sllovakia nën Ficon do të braktiste rrugën properëndimore të vendit dhe do të ndiqte drejtimin e Hungarisë nën kryeministrin populist, Viktor Orban.

Mijëra njerëz ishin mbledhur në mënyrë të vazhdueshme në kryeqytet dhe në të gjithë Sllovakinë për të protestuar kundër politikave të Ficos.

Dënimet e dhunës politike erdhën shpejt nga liderët anembanë Evropës, megjithëse asnjë motiv për sulmin nuk u dallua menjëherë. /REL

/Shqip.com