PSG me vështirësi mposht Troyes

PSG-së iu desh të punonte më shumë se sa pritej këtu, por shkëlqimi i linjës së tyre sulmuese ishte shumë i madh për Troyes, pasi Neymar, Lionel Messi dhe Mbappe shënuan të gjithë në këtë fitore 4-3 që e zgjeroi ecurinë e pamposhtur të PSG-së në ndeshjet e ligës në 15 ndeshje.

Gjërat nuk mund të kishin nisur më keq për PSG-në para tifozëve të tyre në Parc des Princes, pasi mysafirët e thyen bllokimin në minutën e tretë falë Mama Baldé, e cila përfitoi nga një pasim perfekt i Rony Lopes për të mposhtur Gianluigi Donnarumma. qëlloi nga një distancë e afërt.

I zgjuar në mënyrë të përshtatshme, PSG mori kontrollin e plotë të ndeshjes dhe filloi të shtyjë përpara pa pushim, me Neymar që bënte pjesën më të madhe të punës kundër një mbrojtjeje të tronditur të Troyes dhe shpërtheu një gjuajtje nga distanca që u afrua në minutën e 22-të.

Les Parisiens do t’i rregullonte gjërat vetëm dy minuta më vonë, dhe Neymar ishte sërish vendimtar, duke vendosur Carlos Soler, të cilit vetëm duhej ta dërgonte topin në shtëpi nga një distancë e afërt.

Mikpritësit vazhduan të ushtronin presion mbi mbrojtjen kundërshtare, por në një farë mënyre Troyes ia doli të mbahej kundër vijës sulmuese më të frikshme të futbollit francez për të mbajtur barazinë në pushim.

Përkundër rrjedhës së lojës, Troyes rimori epërsinë herët pas rifillimit, dhe kjo ishte falë Baldesë edhe një herë, pasi sulmuesi mori një krosim dhe kaloi Donnarumma me një goditje të shpejtë kthese.

Por PSG-së iu deshën vetëm disa minuta për të barazuar gjërat, duke e bërë këtë kur Messi lëshoi ​​një goditje të pandalshme nga distanca që la të pafuqishëm Gauthier Gallon.

Me këtë ritëm ishte e pashmangshme të shihje PSG-në duke përfunduar rikthimin dhe Neymar ishte ai që shpërtheu golin e golit pas një pasimi të bukur nga Messi.

30 minutat e fundit e panë PSG-në të lëvizte topin me moskalimin e tyre, me Neymar si yll të garës dhe Marco Verratti që i mbante gjërat poshtë. Pothuajse në mënyrë të pashmangshme, Mbappé më në fund shënoi golin e katërt të PSG-së me një penallti të ekzekutuar mirë, por Troyes do të shënonte një gol ngushëllues të vonë përmes Ante Palaversa, i cili kishte hyrë në lojë vetëm pak minuta më parë. Fatkeqësisht për ta, nuk ishte e mjaftueshme për të përfunduar rikthimin dhe për të rrëmbyer një pikë.

Ndërsa Troyes bëri shumë më mirë sesa pritej kundër kampionëve, nuk ishte një humbje pa një ndjenjë të fortë zhgënjimi për mysafirët.

Sipas standardeve të larta të PSG-së, kjo ishte padyshim diçka si një “jashtë nate” në mbrojtje, por parisienët gjithsesi e zgjatën fillimin e tyre të pamposhtur të sezonit, dhe tani mbajnë një epërsi prej pesë pikësh në krye të renditjes.