Lajme Botë

Protestat vdekjeprurëse, “dorëzohet” qeveria keniane, tërheq ligjin për rritjen e taksave

Presidenti Kenian William Ruto tha të mërkurën se një projekt-ligj që përmban rritje të taksave do të “tërhiqej”, duke ndryshuar në mënyrë dramatike kursin pasi më shumë se 20 njerëz u vranë në përleshjet me policinë dhe parlamenti u plaçkit nga protestuesit që kundërshtonin legjislacionin.

Demonstratat fillimisht paqësore u ndezën javën e kaluar nga projektligji i financave të vitit 2024 – të cilin politikanët e miratuan të martën – dhe e befasuan administratën e Rutos ndërsa mitingjet u organizuan në të gjithë vendin.

Protestat e udhëhequra nga të rinjtë u shndërruan në dhunë të martën kur policia qëlloi me plumba mbi turmat jashtë parlamentit, që e lanë kompleksin të plaçkitur dhe pjesërisht të djegur.

19 njerëz u vranë në kryeqytetin Nairobi, tha një mbikëqyrës i të drejtave të financuara nga shteti.

“Populli ka folur”, u shpreh presidenti Ruto, ndërsa pranoi se do të tërheqë projektligjin e kontestuar gjerësisht.

“Unë do të propozoj një angazhim me të rinjtë e kombit tonë, djemtë dhe vajzat tona, që ne t’i dëgjojmë ata,” tha ai, në një ndryshim të dukshëm nga fjalimi i tij vonë natën të martën, kur ai cilësoi demonstruesit si “kriminelë”.

/Shqip.com