Sport Ndërkombëtar

Pronarët e Cityt pritet të blejnë klubin italian, Palermo për 13 milionë euro

Klubi i sapo promovuar në Serie B pritet t’i bashkohet portofolit që përmban 10 klube të tjera në mbarë botën, përfshirë skuadrën e MLS-së, New York City FC

Pronarët e Manchester Cityt janë afër përfundimit të një marrëveshjeje për të blerë klubin italian Palermo, kanë thënë burime në Itali për GOAL .

City Football Group ka zhvilluar bisedime me klubin e Serie B për t’u bërë klubi i 11-të në portofolin e tyre.

Palermo ka pasur vështirësi financiare në vitet e fundit dhe falimentoi në 2019 përpara se të reformohej si një klub feniks në nivelin e katërt të futbollit italian.

GOAL kupton se figurat e larta të CFG diskutuan një marrëveshje të mundshme për klubin sicilian në fund të sezonit të kaluar.

Pavarësisht se ishte në Serinë C, klubi tërhoqi mbi 31 mijë tifoz për ndeshjet e play-off-it në fund të sezonit në maj dhe qershor.

Palermo ka arritur tre finale të Kupës së Italisë në historinë e tyre dhe lojtarët që kanë luajtur për klubin vitet e fundit përfshijnë Paulo Dybala, Javier Pastore dhe Edinson Cavani.

GOAL kupton se blerja e 80 për qind të aksioneve të klubit do të kushtojë midis 12 dhe 13 milionë euro.

Kampionët e Premierligës janë klubi kryesor në grup, i cili ka 10 skuadra në katër kontinente, duke përfshirë skuadrën e MLS, New York City FC.

Klubet e tjera të CFG janë Girona në Spanjë, Troyes në Francë dhe Lommel në Belgjikë ku City shpesh dërgon lojtarë në huazim për të fituar përvojë.

Ata gjithashtu zotërojnë klubin australian Melbourne City, Montevideo City Torque në Uruguay, Mumbai City në Indi dhe Sichuan Jiuniu në Kinë, si dhe janë aksioner pakicë i klubit japonez Yokohama F. Marinos./Shqip.com