Teknologji Auto

Prodhuesi britanik premton ndryshime të shumta në gjeneratën e re

Mini është në përgatitje të gjeneratës së re të veturave.

Prezantimi i gjeneratës së ardhshme do të nis në shtator në panairin e automjeteve në Mynih.

Gjasat janë që atje të lansohet modeli Mini Hardtop me dy ose katër dyer, si dhe Mini Convertible.

Në fillim të këtij viti Mini lançoi kabrioletin e parë elektrik, por ka vetëm 999 të tilla dhe ato janë të disponueshme vetëm në Evropë.

Versioni Cooper do të jetë i disponueshëm me dy ose katër dyer, çati të rregullt ose të konvertueshme, me një motor me djegie të brendshme dhe disa versione do të ofrohen edhe elektrike me bateri.

Do të ketë modele bazë: C me djegie të brendshme dhe E – veturë elektrike. Versionet më sportive dhe me performancë më të lartë, do të jenë Cooper S nëse kanë një ICE dhe modeli SE elektrike. Cooper elektrike do të ndërtohet në Kinë si pjesë e një sipërmarrjeje të përbashkët me Great ëall. Coopers me motorë me djegie do të vazhdojnë të ndërtohen në Oksford, Mbretëri e Bashkuar.

Linja SUV e Countryman bëhet më e madhe dhe elektrike, si pjesë e planit që Mini të jetë një markë tërësisht elektrike deri në vitin 2030. Countryman i ri me motor me djegie të brendshme do të ofrohet në Amerikën e Veriut në gjysmën e parë të 2024 dhe Countryman me bateri elektrike do të dalë në shitje në gjysmën e dytë të vitit.

Boshllëku do të plotësohet me Mini Aceman, një veturë elektrike me katër dyer që do të jetë modeli i parë vetëm me energji elektrike; pjesa tjetër e linjës Mini vjen me një zgjedhje të grupeve të fuqisë EV ose ICE.

Nga brenda, Mini do të fokusohet në rikthimin e një dizajni të modelit të prodhuar në vitin 1959, i cili kishte një timon, ekran të rrumbullakët për instrumentet qendrore dhe një shirit ndërrimi. Pika kryesore e gjeneratës së ardhshme të Mini është ekrani i madh i rrumbullakët me prekje 9,5 inç. Ekziston një ekran ballor në vend të një grupi instrumentesh tradicionale.

Timoni është më i vogël, më i thjeshtë dhe dukshëm më i trashë.

Ulëset janë mbuluar me një pëlhurë të thurur dhe makina ka një sërë ngjyrash për ndriçimin e ambientit të brendshëm. Ka katër nivele zbukurimi, të gjitha me ngjyra të ndryshme. Ne pamë një prototip me sedilje lëkure ngjyrë të bardhë dhe qepjeje blu të ftohtë që zbret nga maja e sediljes deri në mes. Brenda ka materiale të rikuperuara. Në vend të një butoni nisjeje për ta shtypur, ka një çelës të ngulitur që mund të rrotullohet nëse keni çelësin me vete në makinë.

/Shqip.com