Lajme Ballkan

Presidenti i Serbisë takon ambasadorët e QUINT-it për Kosovën

Pamje nga takimi i sotëm në Beograd.
Pamje nga takimi i sotëm në Beograd.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mbajti një takim në Beograd me ambasadorët e vendeve të QUINT-it (Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Franca, Italia dhe Gjermania).

Në takimin e nisur pak pas orës dhjetë, morën pjesë ambasadorët e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Italisë dhe Gjermanisë, përkatësisht Christopher Hill, Edward Ferguson, Pierre Cauchard, Luka Gori, Anke Konard, si dhe kreu i delegacionit të Bashkimit Evropian në Beograd, Emanuel Gioffre.

Siç njofton televizioni publik serb, RTS, në takim ka qenë edhe drejtori i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviq.

Temë diskutimi e takimit ka qenë situata politike në Kosovë.

Takimi i mbajtur paraditen e së mërkurës, pasoi një postim të Vuçiqit një ditë më parë në Instagram, ku shkroi se Serbinë e presin ditë të vështira.

“Në këtë moment nuk është e lehtë të thuhet se çfarë lajmesh kemi marrë në 48 orët e fundit… Ato kërcënojnë drejtpërdrejt interesat tona jetike kombëtare, si të Serbisë ashtu edhe të Sërpskas. Në ditët në vijim do ta informoj popullin e Serbisë për të gjitha sfidat që na presin”, thuhet në mesazhin e tij të publikuar më 26 mars.

Në Bruksel të hënën ka përfunduar pa marrëveshje takimi i kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë për çështjen e dinarit serb, përdorimi i të cilit si mjet pagese me para në dorë, është i ndaluar në Kosovë që nga muaji i kaluar.

Një rund i ri i dialogut, siç është paralajmëruar, do të mbahet më 4 prill.

Përdorimi i dinarëve për pagesat me para të gatshme në Kosovë është ndaluar që nga 1 shkurti, kur Banka Qendrore e Kosovës nxori një vendim pwr zbatimin e rregullores e cila përcakton euron si valutën e vetme të vendit për pagesa me para të gatshme.

Kjo çështje shkaktoi edhe mosmarrëveshje ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare, pasi komuniteti serb në Kosovë ka vite që merr pagesa në dinarë nga buxheti i Serbisë.

Diplomatët perëndimorë i kërkuan Kosovës që ta pezullojë dekretin për t’u dhënë kohë qytetarëve të prekur për t’u përshtatur me praktikën e re.

Në një intervistë së fundi për Radion Evropa e Lirë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se propozimet për dinar, të cilat bien ndesh me dekretin e Bankës Qendrore të Kosovës, nuk do të pranohen.

Palët kishin afat deri më 22 mars për të paraqitur propozimet e tyre për t’u diskutuar në mbledhjen e 25 marsit. /REL

/Shqip.com