Lajme Botë

Presidenti i Brazilit e shkarkon komandantin e ushtrisë

Presidenti i Brazilit, Luiz Inácio Lula da Silva, ka shkarkuar shefin e ushtrisë së vendit, dy javë pas trazirave në kryeqytet.

Gjenerali Julio Cesar de Arruda kishte qenë në këtë rol vetëm që nga 30 dhjetori – pak para përfundimit të mandatit të ish-presidentit Jair Bolsonaro.

Presidenti Lula ka thënë se dyshon se anëtarët e forcave të armatosura janë bashkëpunuar me protestuesit. Ai ka shkarkuar dhjetëra oficerë ushtarakë ditët e fundit.

Mijëra mbështetës të Bolsonaro sulmuan ndërtesat qeveritare në Brasília më 8 janar, pasi arritën të marshonin, kryesisht të padiskutueshëm, nëpër qytet.

Disa oficerë policie u plagosën në dhunë dhe pallati presidencial, Kongresi dhe Gjykata e Lartë u vandalizuan pasi protestuesit hynë me forcë. Rreth 2 mijë njerëz u arrestuan atë ditë, raportoi policia federale e Brazilit, dhe rreth mbi 1 mijë mbeten të arrestuar.

Gjykata e Lartë po heton atë që ndodhi dhe po përfshin Jair Bolsonaro në hetim. Prokurorët thanë se ish-udhëheqësi i ekstremit të djathtë mund të ketë nxitur trazirat pasi postoi një video që vinte në dyshim legjitimitetin e zgjedhjeve presidenciale të vitit të kaluar, shkruan BBC.

Ai ka mohuar çdo përfshirje apo përgjegjësi për kryengritjen nga mbështetësit e tij.

/Shqip.com