Lajme Botë

Policia në ndjekje të dyshuarve për sulm me thikë në Kanada

Foto e marrë nga BBC Hetuesit mjeko-ligjorë në një nga skenat e krimit në Weldon, Saskatchewan

Policia kanadeze janë në ndjekje të dy personave të dyshuar se vranë me thikë të paktën 10 persona në Kanada.

Dy të dyshuar të quajtur Damien Sanderson dhe Myles Sanderson janë në arrati dhe konsiderohen të armatosur dhe të rrezikshëm, raporton BBC.

Foto e marrë nga BBC
Fotografitë e të dyshuarve për sulmet në Kanada

Sipas raportimit tw BBC-së, viktimat janë gjetur në 13 vende në komunitetin indigjen të largët James Smith Cree Nation dhe Weldon aty pranë.

Ky është një nga aktet më vdekjeprurëse të dhunës masive që ka parë Kanadaja. Kryeministri Justin Trudeau tha se ishte “zemërthyese”.

Të paktën 15 të tjerë u plagosën në zbavitjen e vrasjeve, me policinë që u bëri thirrje banorëve të jenë jashtëzakonisht vigjilentë ndërsa kryejnë një kërkim në një nga rajonet më të mëdha dhe më të largëta të Kanadasë./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022