Sport Ndërkombëtar

Phoenix Suns e Chicago Bulls e fillojnë me fitore

NBA është rikthyer me disa përballje mjaft interesante.

Devin Booker shënoi 28 pikë, derisa Damion Lee me 9.7 sekonda të mbetura arriti të shënoj, duke ia dhënë kështu Phoenixit fitoren.

Phoenix Suns kapërceu një deficit prej 22 pikësh për të mposhtur Dallasin, me rezultat 105:107.

Ylli i Dallasit, Luka Doncic humbi një trepikësh të gjatë në sinjalizues.

Ishte një fitore mbresëlënëse nga prapa për Suns, të cilët fituan kundër skuadrës që i eliminoi ata nga play-off sezonin e kaluar në mënyrë të turpshme.

Mavericks kryesuan 67-45 në fillim të çerekut të tretë dhe 93-80 me tetë minuta të mbetura, por Suns vazhduan të shtyjnë.

Shtrirja e Cameron Payne i çoi Suns 101-100 me 3:10 të mbetura për epërsinë e parë që nga periudha e parë.

Donçiç shënoi 35 pikë për Mavericks. Christian Wood shtoi 25 pikë dhe tetë kërcime në debutimin e tij në ekip.

Fitore shënoi edhe Chicago Bulls përballë Miami Heat me rezultat 116:108.

DeMar DeRozan shënoi 28 nga 37 pikët e tij në pjesën e dytë, Ayo Dosunmu shtoi 17 dhe Chicago me dorë të shkurtër mundi Miamin.

Nikola Vucevic pati 15 pikë dhe 17 kërcime për Bulls, dhe Goran Dragic shtoi 12 nga pankina e Çikagos.

Jimmy Butler shënoi 24 pikë dhe Tyler Herro shtoi 23 për Miami, i cili mori 22 nga Max Strus dhe 12 nga Bam Adebayo.

Bulls luajtën pa gardianin e All-Star, Zach LaVine, duke përmendur menaxhimin e dëmtimit të gjurit të majtë.

Ai gju e futi dhe doli nga formacioni sezonin e kaluar dhe kërkoi një operacion në maj.

LaVine luajti në tre nga ndeshjet parasezonale të Çikagos dhe përjetoi siklet ditët e fundit – gjë që trajneri i Bulls, Billy Donovan tha se ishte i pritshëm, duke pasur parasysh se LaVine ishte i kufizuar për pjesën më të madhe të verës.