Pesë vite nga momenti historik në “Camp Nou”

Momenti i golit - nga Sergi Roberto - kundër PSG-së

Marc-André ter Stegen e nxorri topin katër herë nga rrjeta – në” Parkun e Princave’.

Leo Messi me shokë – dukeshin të dëshpëruar.

Barça e Luis Enriques ishte me një këmbë e eleminuar nga Liga e Kampionëve. Shpresa nuk shihej.

Barça welcome Paris with mountain to climb | UEFA Champions League |  UEFA.com
PSG-Barcelona, ndeshja e parë

Ndeshja e dytë – që do të zhvillohej me datë 8 mars të vitit 2017 – dukej më shumë formale.

Por, katalunasit e mbushën stadiumin me 99 mijë tifozë. Përkrahja për skuadrën ishte në zenit.

Teksa, Enrique para takimit tha “Nëse ata mundën të shënojë katër gola – ne mund t’i shënojmë gjashtë. Ne nuk kemi asgjë për të humbur – teksa kemi gjithçka për të fituar. Jam i bindur – që në një pikë ne jemi afër që të kualifikohemi tutje”.

LIVE - Luis Enrique press conference
Luis Enrique

Kurse, Neymar Jr kishte bërë një postim në Instagram që mbeti ikonik “1 për qind shpresë, 99 për qind besim”.

Pas vetëm tre minutave – kur Deniz Aytekin – sinjalizoi fillimin e ndeshjes, “El Pistolero” e dërgoi topin në rrjetë. Kjo ishte mënyra më e mirë për ta nisur atë takim.

Teksa, pak para se skuadrat të shkonin në pushimin 15-të minutësh ndërmjet pjesëve, Layvin Kurzawa shënoi, por në portën e gabuar. Barca shkoi në zhveshtore – me ca shkëndija të shpresave.

A goal-by-goal look at Barcelona's victory over PSG | AP News
Luis Suarez – festa e golit ndaj PSG

Edhe pjesa e dytë – filloi me vrull për vendasit, për të cilët u akordua penalti në minutën e 49-të.

Nga pika e bardhë – nuk gaboi Leo Messi. Edhe një gol – dhe gjithçka do ishte e barabartë.

Por, Edinson Cavani i dha një goditje të fortë katalunasve. “El Matador” shënoi për 1-3, kur po zhvillohej minuta e 30-të. “Camp Nou” mbeti i heshtur.

Minutat kalonin, rezulatati ishte akoma i njëjtë. Por, një moment mjeshtërie nga Neymar Jr – bëri që tifozët të ngritshein në këmbë – dy minuta para përfundimit të kohës së rregullt të takimit.

Stats Show Moving To Ligue 1 Won't Harm Neymar's Ballon d'Or Chances - PSG  Talk
Neymar Jr – foto

Braziliani e gjeti veten te pika e bardhë – në minutat shtesë të ndeshjes, pasi Luis Suarez paraprakisht u pengua në zonën e rreptësisë.

I ftohtë, me klas, topin e dërgoi prapa shpinës së Kevin Trapp.

Nga momenti – në moment pritej sinjalizimi i gjyqtarit për përfundimin e takimit. Për parisienët minutat dukeshin vite.

Emery puts Barcelona meltdown in PSG's past
Unai Emery

Edhe gardiani i blaugranëve – Ter Stegen iku në zonën e kundërshtarëve. Nuk kishte se çka të humbiste më. Madje, gjermani u gjend në një situatë nga e cila – u faulua.

Përsipër – goditjen e dënimit e mori Neymar. Topi i parë i goditur me të djathtën nga ai u bllokua – andaj e provoi me të majtën.

Nga ky pasim – më së miri në zonë u gjend Sergi Roberto. Pas një zgjatje – ai e arriti qëllimin.

Festa shpërtheu në “Camp Nou”. Pjesa tjetër është histori.