Lajme Botë

Pesë ushtarë sirian u vranë nga sulmet ajrore izraelite në Damask

Ministria e Mbrojtjes siriane ka njoftuar se pesë ushtarë sirianë u vranë në sulmet ajrore izraelite që vunë në shënjestër Aeroportin Ndërkombëtar të Damaskut dhe zona të tjera pranë kryeqytetit.

Siç raporton CNN, ministria tha se Izraeli kishte gjuajtur “shpërthime raketash” nga verilindja e liqenit Tiberias në Izrael, duke synuar aeroportin dhe disa pika kontrolli të sigurisë në jug të kryeqytetit.

Mbrojtja ajrore siriane kishte rrëzuar disa nga raketat

Nuk kishte konfirmim të menjëhershëm nëse greva ka prekur operacionet e aeroportit.

Forcat mbrojtëse të Izraelit thanë se nuk do të komentojnë mbi njoftimet e mediave të huaja.

Ushtria e Izraelit ka intensifikuar sulmet me raketa në aeroportet siriane, duke thënë se goditjet kanë për qëllim të synojnë forcat iraniane dhe pasuritë ushtarake dhe të parandalojnë Teheranin që të furnizojë me armë aleatët e tij në Siri, e cila që nga viti 2011 është mbyllur në një luftë civile që ka vrarë më shumë se 300,000 civilë.

Një sulm me raketa izraelite në fshatrat përreth Damaskut vrau tre ushtarë sirianë muajin e kaluar. Sulmet ajrore në qershor e nxorrën aeroportin e Damaskut jashtë shërbimit për gati dy javë./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022