Lajme Botë

Pesë persona kanë humbur jetën në Zelandën e Re pasi një varkë shpendëve u përmbys,me një balenë

Pesë persona kanë humbur jetën në Zelandën e Re pasi një varkë për vëzhgimin e shpendëve u përmbys, ndoshta pas përplasjes me një balenë, raporton BBC.

Njëmbëdhjetë persona, kryesisht nga grupi i vëzhgimit të shpendëve, ishin në bord kur anija u përmbys të shtunën në gjirin Goose pranë qytetit të Kaikōura.

Policia nuk pranoi të spekulojë se çfarë e kishte shkaktuar aksidentin, duke konfirmuar vetëm përplasjen.

Por Craig Mackle, kryebashkiaku i Kaikōura, u tha gazetarëve se besonte se varka kishte goditur një balenë që dilte në sipërfaqe.

Zoti Mackle tha se kushtet në gji në atë kohë ishin “perfekte” dhe se zyrtarët supozuan se balena ishte shfaqur poshtë anijes, duke shkaktuar që ajo të përmbysej.

Anija

Nëse anija do të kishte goditur mbeturinat – për shembull një trung – do të kishte lënë një vrimë të madhe në varkën 8.5 metra (28 këmbë), shtoi ai, gjë që nuk ishte e dukshme.

“Kjo është një ngjarje tragjike që prek shumë jetë, jo më pak të të gjitha familjeve dhe njerëzve të dashur,” tha zoti Mackie në një konferencë shtypi.

Rreshteri Matt Boyce nuk pranoi të komentojë mbi teorinë, por pranoi se incidenti ishte “i paprecedentë”.

Ai tha se të mbijetuarit e incidentit – përfshirë kapitenin e varkës – ishin dërguar të gjithë në spital dhe më vonë u liruan. Një i mbijetuar ka pësuar lëndime të lehta.

Pasagjerët e anijes ishin pjesë e një grupi vëzhgues zogjsh që besohet të jetë mbledhur nga i gjithë vendi./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022