Lajme

Për shkaqe sigurie autoritetet ruse kanë pezulluar referendumin e bashkimit të Khersonit me Rusinë

Falmuri i Rusisë

Autoritetet ruse kanë shtyrë të ashtuquajturin referendum për bashkimin e qytetit jugor të Ukrainës, Khersonit me Rusinë.

Siç ka raportuar BBC, zëvendëskryetari i administratës ruse në Kherson, Kirill Stremousov, ka thënë se kjo shtyrje është bërë për shkaqe sigurie.

“Kjo është duke u ndaluar për shkak të gjendjes së sigurisë,” tha Stremousov.

Stremousov tha se bombardimi i rëndë ukrainas e kishte bërë të pakalueshme një urë kyçe në Kherson.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë i kanë denoncuar planet e referendumit në Kherson dhe zona të tjera si të paligjshme.

Ndërkohë, Ukraina thotë se forcat e saj kanë rimarrë Vysokopillya, një qytet i vogël, rreth 167 km në veri të Khersonit qendror.

Ky fitim  i pa verifikuar në mënyrë të pavarur  është pjesë e një kundër-ofensive në jug të nisur nga ushtria ukrainase javën e kaluar.

Në një fotografi të postuar nga zëvendëskryetari i zyrës së presidentit Zelensky, tregon ushtarët duket duke ngritur flamurin ukrainas mbi qytetin, i cili kishte gati 4,000 banorë përpara luftës.

Presidenti Zelensky tha se forcat ukrainase kishin rimarrë dy “qendra popullsie” në jug, por nuk i cilësuan ato.

Rusia ka planifikuar referendume në Kherson dhe Zaporizhzhia, shumicën e të cilave i kontrollon.

Duke folur në TV shtetëror rus, Stremousov tha se bombardimi ukrainas kishte dëmtuar urën Antonovskiy të Khersonit në një masë të tillë që makinat nuk mund ta kalonin më atë. Ai tha se barkat që transportonin civilë nëpër lumin Dnieper po vinin gjithashtu nën zjarrin ukrainas, siç ishte infrastruktura e qytetit.

Rusët janë mbështetur në urë për të sjellë trupat dhe pajisjet brenda dhe jashtë Khersonit.

Ukraina ka vendosur Himars të bëra nga SHBA raketa-hedhës të shumtë në shtytjen e saj për të shtyrë rusët jashtë qytetit – të parët që i bien atyre pas pushtimit të tyre më 24 shkurt.

Si dhe Kherson, Rusia ka njoftuar plane për referendume në territorin tjetër të kapur, ngjashëm me atë të mbajtur në Krime pasi trupat e saj kapën gadishullin në vitin 2014.

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk u kërkoi civilëve të largohen nga Kherson ndërsa luftimet intensifikojnë në zonë. Ajo ka paralajmëruar gjithashtu se kushdo që merr pjesë në referendumin e planifikuar rus është përgjegjës për t’u përballur me ndjekjen penale ukrainase.

Pushtimi i Rusisë ka destabilizuar jetën në Ukrainë deri në atë masë sa nuk është e qartë se kush mund të votojë në referendume të tilla gjithsesi. Votimi i Krimesë në vitin 2014, i mbajtur nën pushtimin ushtarak, nuk u njoh ndërkombëtarisht./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022