Lajme

Për herë të parë një delegacion nga Kosova në Tajvan

Një delegacion nga Kosova ka mbërritur në shkuar në Tajvan për vizitë një javore.

Siç raportojnë mediat e Tajvanit, në këtë delegacion janë deputetët e Kuvendit të Kosovës duke përfshirë, Avdullah Hotin, Blerta Deliu-Kodra, Artan Abrashi, Driton Selmanaj, Armend Zemaj etj.

Grupi parlamentar i Miqësisë Tajvan-Kosovë do të marrë pjesë në Forumin Parlamentar të Hapjes dhe Monitorimit 2023.

Delegacioni nga Kosova do të takohet me presidentin Tsai Ing-wen, kryeministrin Chen Chien-jen, presidentin Legjislativ You Si-kun, sekretarin e Përgjithshëm të Këshillit të Sigurimit Kombëtar Wellington Koo, dhe zyrtarë të tjerë qeveritarë dhe organizata joqeveritare për të diskutuar marrëdhëniet Tajvan-BE, situatën ndër-ngushtuese, lidhjet dypalëshe ekonomike dhe tregtare, dhe shkëmbime në fusha të ndryshme, duke përfshirë shkencën, teknologjinë dhe arsimin.

Kjo është hera e parë që një delegacion parlamentar nga Kosova viziton Tajvanin.

Sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Tajvanit, (MOFA), Kosova dhe Yuan legjislativi i Tajvanit krijuan reciprocikisht Grupet Parlamentar të Miqësisë, Kosovë-Tajvan dhe Tajvan-Kosovë në dhjetor të vitit 2021.

/Shqip.com