Sport Ndërkombëtar

Pas, Pjanic edhe Dzeko kritikon kombëtaren e Bosnjës

Kombëtarja e Bosnjës dhe Hercegovinës do të luajë një miqësore kundër Rusisë në nëntor.

Ky vendim është kritikuar nga dy prej lojtarëve të vendit, Edin Dzeko dhe Miralem Pjanic.

Ndeshja është planifikuar të zhvillohet në Shën Petersburg më 19 nëntor, një ditë para fillimit të Kupës së Botës 2022 në Katar.

Federata e Futbollit të Bosnjës njoftoi ndeshjen në faqen e saj zyrtare të premten, por Pjanic, një nga lojtarët më të njohur të kombit ballkanik, nxitoi të bënte të njohura ndjenjat e tij.

“Vendimi nuk është i mirë. Unë jam pa fjalë”, citohet të ketë thënë Pjanic nga mediat boshnjake. “Në FA kombëtare, ata e dinë se çfarë mendoj unë.” Ekipet kombëtare të Rusisë u ndaluan nga garat ndërkombëtare në fillim të këtij viti për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Pjanic, i cili është 32 vjeç, ka bërë 107 paraqitje ndërkombëtare që nga debutimi i tij në 2008. Pas periudhave me Romën, Juventusin dhe Barcelonën, ai iu bashkua Sharjah FC në Emiratet e Bashkuara Arabe në fund të merkatos së verës.

Dzeko, kapiteni aktual i Kombëtares, gjithashtu duket se e ka përjashtuar veten nga ndeshja.

“Jam kundër zhvillimit të kësaj ndeshjeje; Unë jam gjithmonë dhe vetëm për paqen”, tha sulmuesi në citate të raportuara nga faqja e lajmeve boshnjake Klix.

“Unë kam pozicionin tim që është i qartë dhe që nuk përfshin luajtjen e kësaj ndeshje, ndërkohë që njerëzit e pafajshëm po vuajnë”, shtoi ish-sulmuesi i Manchester Cityt dhe Romës, i cili aktualisht është në Inter. Unë qëndroj në solidaritet me popullin e Ukrainës në këto kohë të vështira për ta.

Polonia, Suedia dhe Republika Çeke thanë se nuk do të luanin ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës për meshkuj kundër Rusisë në mars, përpara se ekipet kombëtare të Rusisë të ndaloheshin nga garat ndërkombëtare. Bosnja nuk u kualifikua në Kupën e Botës 2022.

FIFA dhe UEFA vendosën më pas në shkurt që të gjitha ekipet ruse, qofshin ato kombëtare apo klube, do të pezulloheshin nga pjesëmarrja në garat e tyre pas pushtimit, të cilin Moska e quan një “operacion special ushtarak”.

Rusia nuk ka luajtur një ndeshje ndërkombëtare për meshkuj të moshuar që nga humbja kualifikuese e Kupës së Botës nga Kroacia nëntorin e kaluar.

Federata ruse e futbollit ka njoftuar së fundmi miqësoret në Kirgistan më 24 shtator dhe kundër Iranit në nëntor./Shqip.com