Sport Ndërkombëtar

Pas Alonsos, Alpine humbë edhe Piastrin

Oscar Piastri thotë se nuk do të zëvendësojë Fernando Alonson në Alpine sezonin e ardhshëm – pasi ekipi tha se do ta bënte.

Alpine njoftoi të martën pasdite se 21-vjeçari do të garonte “në përputhje me angazhimet e marra nga ekipi ndaj të riut australian”, shkruan BBC.

Por, Piastri më pas shkroi në Twitter se ai “nuk kishte nënshkruar kontratë me Alpine për vitin 2023 dhe nuk do të drejtojë për ta vitin e ardhshëm”.

Ai tha se njoftimi ishte “i gabuar” dhe kishte ardhur “pa marrëveshjen time”.

Më vonë të martën, një zëdhënës i Alpine tha në përgjigje: “Ne besojmë se jemi ligjërisht të saktë në deklaratën tonë, por nuk kemi asgjë më shumë për të thënë.”

Mosmarrëveshja vjen në fund të dy ditëve të jashtëzakonshme për ekipin.

Alpine u largua nga Çmimi i Madh i Hungarisë duke besuar se ishin afër një marrëveshjeje me dy herë kampionin botëror Alonso për të vazhduar me ta në vitin 2023 dhe po përpiqeshin të vendosnin Piastrin në Williams mbi një bazë të përkohshme.

Por të hënën në mëngjes, Aston Martin njoftoi se kishin nënshkruar me Alonso, pilotin më konkurrues të Alpine këtë vit, një “kontratë shumëvjeçare” .

Të martën në mëngjes, drejtori i skuadrës alpine, Otmar Szafnauer mbajti një konferencë shtypi në të cilën ai pranoi se njoftimi i Alonso kishte habitur ekipin dhe se ishte rezultat i një mosmarrëveshjeje me spanjollin 41-vjeçar për kohëzgjatjen e kontratës./Shqip.com