Pas 40 vjetëve pritje Frankfurt triumfon në Evropë

Frankfurti ka arritur që të fitojë Ligën e Evropës, pas mposhti Rangers në finale.

Fituesi u vendos vetëm pas penalltive, pasi koha e rregullt dhe ajo shtesë përfundoi me rezultat të barabar 1:1.

Skuadra gjermane u tregua më e saktë nga pika e bardhë, duke shënuar pesë penallti.

Nga ana tjetër Rangers shënuan katër, me Ramsyn që e humbi të vetmin Aaron Ramsey.

Në 45 minutat rrjetat mbeten të paprekura me rezultat 0:0, por të dy portierët patë disa pritje të mira.

Knaufe në minutën e 19 pati një mundësi të mirë pas një depërtimi në zonën e rrezikshme, por portieri i Rangers, McGregor bëri një pritje të mirë.

Mundësin më të mirë për Rangers në pjesën e parë e pati Aribo, por goditja e tij nga largësia përfundoi jashtë.

Në pjesën e dytë u shënuan dy gola, nga një për secilën skuadër.

Mbrojtësi i Frankfurtit, Tuta, rrëshqiti teksa po përpiqej të përballej me një goditje me goditje, duke e lënë Aribo të vraponte drejt portës dhe të kalonte topin pas Kevin Trapp.

Skuadra e Bundesligës pati një mundësi të artë për të barazuar në minutën e 66-të, kur Sebastian Rode dërgoi topin e larguar nga Daichi Kamada, por gjuajtja e tij zbarkoi në çatinë e rrjetës.

Tre minuta më vonë, ata barazuan kur Rafael Santos Borré depërtoi përpara Calvin Bassey për të goditur krosimin e Filip Kostić-it në shtyllën e afërt.

1:1 ishte edhe rezultat përfundimtar i kohës së rregullt.