Lajme Botë

Papa incizohet fshehurazi gjatë një bisede telefonike me kardinalin

Papa Françesku u incizua fshehurazi gjatë një bisede telefonike me një nga kardinalët e tij, siç u zbulua gjatë një gjyqi financiar në vazhdim në Vatikan të enjten.

Një gjykatë e Vatikanit dëgjoi regjistrimin audio midis Papa Françeskut dhe kardinalit Angelo Becciu, një i pandehur në gjyq, në të cilin Kardinali i kërkon Papës të konfirmojë se ai kishte autorizuar pagesa për të ndihmuar në lirimin e një murgeshë të rrëmbyer në Afrikë.

Gazetarët nuk u lejuan të dëgjonin regjistrimin, por një transkript nga Policia Financiare Italiane u publikua më pas nga agjencia italiane e lajmeve Adnkronos.

Tre avokatë mbrojtës në gjyq gjithashtu më vonë konfirmuan përmbajtjen e bisedës me gazetarët e Vatikanit të pranishëm.

Regjistrimi është bërë nga një palë e tretë në dhomën me kardinalin Becciu gjatë bisedës telefonike, e cila u zhvillua më 24 korrik 2021.

Telefonata ndodhi tre ditë para fillimit të gjyqit në Vatikan, në të cilin Becciu akuzohet për përvetësim dhe abuzim me në zyrë dhe vetëm 10 ditë pasi Françesku u lirua nga spitali për një operacion në zorrë.

Në telefonatë, Becciu i kërkon Papës të konfirmojë se ai kishte autorizuar pagesat që Kardinali i bëri një konsulenteje sigurie të vetë-përshkruar të quajtur Cecilia Marogna – e cila gjithashtu akuzohet për përvetësim në gjyq – për të paguar firmën britanike, Inkerman.

Grupi, për të ndihmuar në sigurimin e lirimit të murgeshës që ishte rrëmbyer nga militantët islamikë në Mali në vitin 2017, thuhet në transkript.

Shumat e paguara, sipas kardinalit Becciu, i cili në atë kohë ishte numri dy në Sekretariatin e Shtetit të Vatikanit, ishin 350 mijë euro (363,706 dollarë) për firmën britanike dhe 500 mijë (519,580 dollarë) si shpërblim për murgeshën.

Sipas transkriptit, Papa tha në telefonatë se e mbante mend në mënyrë të paqartë dhe i kërkon kardinalit të shkruante atë që do të dëshironte që Papa të konfirmonte, shkruan CNN.

Sipas ligjit të Vatikanit nuk ka asnjë dispozitë që një Papë të thirret si dëshmitar në një gjyq.

/Shqip.com