Lajme

Osmani takohet me ambasadorin britanik, konfirmon pjesëmarrjen në Samitin Evropian

Osmani takohet me ambasadorin britanik, konfirmon pjesëmarrjen në Samtin Evropian
Osmani takohet me ambasadorin britanik, konfirmon pjesëmarrjen në Samtin Evropian

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me të cilin kanë diskutuar për zhvillimet e fundit politike në vend, përgatitjet për Samitin e Komunitetit Politik Evropian, si dhe për bashkëpunimin bilateral midis Kosovës dhe Mbretërisë së Bashkuar.

Në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, presidentja Osmani, sikurse në samitet e kaluara, do ta përfaqësojë Republikën e Kosovës, njofton Presidenca.

Në këtë drejtim, presidentja dhe ambasadori diskutuan për temat që do të trajtohen në këtë Samit, si dhe për kontributin e Kosovës në këto tema.

Samiti do të mbahet në Blenheim Palace në Mbretërinë e Bashkuar në korrik.

“Në takim u diskutua po ashtu edhe për bashkëpunimin bilateral në mes të Kosovës dhe Mbretërisë së Bashkuar në fusha të ndryshme. Në veçanti, Osmani shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të partnerëve tanë britanikë në fushën e mbrojtjes”, njofton Presidenca.

Si komandante Supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Osmani ka thënë se ndihet krenare për arritjet e vazhdueshme të vajzave dhe djemve të FSK-së në akademitë më prestigjioze ushtarake në Mbretërinë e Bashkuar.

/Shqip.com